Gündem

Öğretmen Ataması Cepte; Şimdi Sıra Savcı ve Hakim Atamalarına Geldi! Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Açıkladı; “Müjde Vermekle Yetinmedi, Rakam Verdi…”

Kütahya Adalet Sarayı Temel Atma Töreni dün gerçekleştirildi. Temel atma törenine katılan ve önemli açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise hem bakanlığın çalışmalarına hem sürece hem de yakın zamanda gerçekleşecek olan personel alımına ilişkin konuştu.

Bakanlıkların personel alımlarına başladığı şu günlerde bir müjde de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan geldi. Kütahya Adalet Sarayı Temel Atma Töreni’nde konuşan Bakan Bozdağ, alınacak olan hakim ve savcı sayısını rakam vererek açıkladı.

Adalet Bakanlığı’nın Çalışmalarını Anlattı, Uluslararası Anlaşmaları Değerlendirdi

Bir süredir dış ilişkilerde devam ettiği görülen anlaşmazlıklara dikkat çeken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bakanlığın bünyesinde sürdürülen çalışmalardan da bahsetti. Bakan Bozdağ’ın konuya ilişkin açıklamalarında; “İsveç ve Finlandiya, Türkiye’ye verdiği sözleri yerine getiriyor mu, getirmiyor mu, takip edeceğiz. İmza ile süreç bitmedi. Daha bu sürecin tamamlayıcı işlemleri var. Son işlem bitmeden üyelik başvurusu tam anlamıyla gerçekleşmiş olmayacaktır. Adalet Bakanlığı olarak, İsveç’ten iade talebinde bulunduğumuz FETÖ’cü ve PKK’lı teröristle ilgili cevap vermemişlerse cevaplarını isteme, daha önce reddetmişlerse taleplerimizi yeniden gönderme kararı aldık. Aynı şekilde Finlandiya’ya da 6 PKK’lı ve 6 FETÖ’cü terörist ile ilgili de iade taleplerimizi geri gönderme kararı aldık” ifadeleri yer aldı. Ardından sürece ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Bozdağ; “Bakanlığımız şu anda bunların hazırlıklarını yapmakta, hazırlıklar biter bitmez bu konuda Türkiye isteklerini ileteceklerdir. Onların samimiyetlerini ölçeceğiz. İsveç Adalet Bakanı açıklama yapmış, ‘Biz aramızdaki anlaşmaya göre bu konularda karar verdik, mutabakatla ilgisi yok bunun.’ diyor. Anlaşmaya göre, bizim hazırladığımız iade taleplerinin hepsi yeterli ve yeterinden fazla iadeyi gerektiren delillerle dolu olduğu halde, anlaşmaya uygun talepte bulunduğumuz halde İsveç ve Finlandiya bizim taleplerimizi reddetmiştir” dedi.

Uluslararası anlaşmalara uygunluk ve reddetme üzerinden de açıklamalarda bulunan Bakan Bozdağ; “Şimdi biz diyoruz ki, ‘Bu aramızdaki ikili ve uluslararası iade ile ilgili anlaşmalara uygun olduğu halde reddettiğiniz taleplerimizi yeterli deliller olduğuna inanıyoruz, iadeyi gerekli kılacak deliller olduğuna inanıyoruz yeniden gönderiyoruz. Bu mutabakatla da siz artık bunları himaye etmeyeceğinize karar verdiniz. Dün himaye ettiğiniz için aramızdaki anlaşmayı ihlal ettiniz, ona aykırı taleplerimizi reddettiniz.’ Şimdi ‘Himaye etmeyeceğiz’ diyorsunuz. O zaman aramızdaki ikili ve uluslararası anlaşmaların hükümlerine uyacaksınız, biz de bunu takip edeceğiz” beyanında bulundu.

Bin 500 Hakim ve Savcı Alımının Müjdesini Verdi

Katıldığı açılışta hakim ve savcılara bir de müjde veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu yıl gerçekleşecek olan hakim ve savcı alımı için sayı verdi. Hem hakim hem de savcı alımlarının devam edeceğini dikkat çeken Bakan Bozdağ, “Türkiye’de 78 müstakil adliye binası sayısını 363’e çıkardık. Hedefimiz, önümüzdeki yıllarda müstakil adliyesi olmayan il bırakmamaktır. 1500 hakim ve savcı adayı alacağız. Bunun 1200’ü hukuk fakültesi mezunlarından, 150’si avukatlık mesleğinden geçenlerden, 150’si idari yargıdan olacak” dedi.

İlgili Makaleler