Gündem

Öğretmenlerin hayatını kaybettiği kaza hakkında Bakan Selçuk ve Bakan Soylu açıklama yaptı!

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bir servis aracı uçuruma devrildi. İçerisinde öğretmenlerin de bulunduğu aracın Cilo-Sat Dağları bölgesine pikniğe gittiği öğrenildi. Kaza hakkında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamada bulundu.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde feci bir kaza meydana geldi. Cilo-Sat Dağları bölgesine pikniğe giden servis aracı uçuruma devrildi. Kazanın aracın fren boşalması sonucunda meydana geldiği öğrenildi. İçerisinde öğretmenlerin de bulunduğu kazada hayatını kaybeden 6 kişiden 4’ünün Milli Eğitim personeli olduğu ortaya çıktı.

6 kişinin hayatını kaybettiği ve 1 kişinin de yaralandığı kaza için olay yerine ambulans ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Yaralı vatandaşın hayati tehlikesi yok

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık kaza için,”Yaralılardan 4’ü milli eğitim müdürlüğü çalışanı, 2’si de sivil vatandaş. Ayrıca bir milli eğitim müdürlüğü personeli vatandaşımız yaralı ve hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Kazanın olduğu bölge 3 bin 200 rakım Cilo Sat Dağları. Buzul göllerine inen aracın maalesef şarampole yuvarlanması sonucu kaza meydana geliyor” açıklamasında bulundu.

Kaza hakkında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da açıklamada bulundu.

Bakan Selçuk sosyal medyadan açıklama yaptı

Bakan Selçuk sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Hakkari Yüksekova’da meydana gelen trafik kazası haberi bu bayram gününde hepimizi derinden üzdü. Kazada yaşamını yitiren öğretmenimiz, memurlarımız ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı memurumuza acil şifalar diliyorum. Başımız sağ olsun.” İfadelerini kullandı.

Araçlarındaki fren boşalmış

Bakan Soylu ise kaza için “Bugün sabah ne yazık ki müessif bir kaza yaşadık. Hakkari’de pikniğe giden öğretmenlerin de içinde olduğu bir grup, maalesef ilk aldığımız bilgi araçlarındaki frenlerin boşalması sebebiyle olduğu. Aslında nitelikli de bir araçları vardı ama böyle bir kazayla karşı karşıya kaldık. Allah rahmet eylesin” açıklamasında bulundu.

Hayatını kaybedenlerin kimlikleri belli oldu

Servis kazasında hayatını kaybedenlerin 2’si memur, 1’i ücretli öğretmen, 1’i İŞKUR personeli ve 2’si sivil olan vatandaşların kimliği tespit edildi. Semra Varol, Çimen Özçük, Meryem Renda, Aysun Er, Evin Yazgan ve Savaş Bayram kazada hayatını kaybetti. Servis sürücüsü Mustafa Nasıroğlu’nun ise Yüksekova Devlet Hastanesi’nde tedavisi sürüyor.

 

Hakkari Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Konuyla ilgili adli ve idari tahkikat başlamış olup hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralımıza acil şifalar dileriz” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler