Eğitim

Okullar açılacak mı? 2020-2021 okullar ne zaman açılacak?

Türkiye’de milyonlarca öğrenci tarafından okulların ne zaman açılacağı merak ediyor. Corona virüsü nedeniyle geçtiğimiz dönemi evde kapatan öğrenciler internet sayfalarında , “Okullar açılacak mı?” sorusunun cevabını araştırıyorlar. Peki, okulların açıklaması hakkındaki son gelişmeler nedir? 2020-2021 okullar ne zaman açılacak?

Corona virüsü salgını nedeniyle geçen dönem kapanan okulların, salgının bitmemesi nedeniyle açılıp açılmayacağı merak ediliyor. Milyonlarca öğrenci ve veli internet üzerinden okulların ne zaman açılacağına dair araştırmalar yapıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), MEB 81 ile gönderdiği genelge ile okulların 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü açılacağını bildirmişti. Genelgeye göre; Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020’de yapılacak, 22 Ocak 2021 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili ise 25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak 5 Şubat 2021 Cuma günü sona erecek. Peki, okulların açılması hakkında yeni açıklamalar yapıldı mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 31 Ağustos tarihinde açılması planlanan okullar hakkında şu ifadeleri kullandı:

Hiçbir öğretmenimizin, çocuğumuzun riske gireceği bir duruma asla müsaade etmeyiz. Biz bir öğrencimizin zarar göreceği bir duruma onları sokarak ülkede karmaşa oluşturmak konusunda bir adım atabilir miyiz? Böyle bir konu olur mu? Bilim Kurulu’na danışıyoruz. Dünyadaki diğer ülkeleri de günlük olarak izliyoruz. Biz bu meseleye bakanlıklarımız olarak sarıldık. Güçlü tutuyoruz. Şuna güvensin toplum; böyle bir karar alınırken riskle ilgili durumlarda bir sıkıntı varsa asla bir karar almayız. Toplum buna şiddetle buna insansın. Bir şekilde bizim bu konularda verilecek kararımızı dikkatle verdiğimize emin olsunlar.

Bizim amacımız okulları açmak

Şimdiden 2 ay sonrası için net bir şey söyleyerek bağlamamız lazım. 2 ay sonrasına ilişkin tabloyu bilmiyoruz ki net bir şeyden bahsedelim. Bu konu pedagolojik bir konu. Bu meseleyi daha bütünsel düşünmek lazım. Ana kararlardan birisi, Bilim Kurulu ile ilişkili bir konu. Bizim amacımız okulları açmak ve açacağız. Bunun için de her türlü şartı iyileştirmek noktasında büyük bir gayretin içindeyiz. Yani bizim niyetimiz okulları açmaktır.

İlgili Makaleler