Eğitim

Okullar Açılıyor ! Bakan Selçuk Senaryoyu Duyurdu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların açılması hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk açıklamalarında okulları açmanın görevleri olduğunu belirterek her türlü hazırlığı en küçük ayrıntısına kadar devam ettirdiklerini birinci senaryolarının tüm öğrencilerin okula devam etmesi olduğunu vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların açılması hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk açıklamalarında 31 Ağustos’ta okulların açılmasına dair 4 ayrı senaryo üzerinde çalıştıklarını, bu senaryoların belirsizliği azalttığını, ortaya çıkabilecek karışıklıkların önüne geçilmesini sağladığını vurguladı.

“TOPLUMSAL BİR KONU”

Ayrıca Bakan Selçuk açıklamalarının devamında senaryolar oluşturulurken sadece Türkiye’deki şartlara değil, dünyadaki farklı uygulamalara da bakıldığını belirterek şöyle devam etti:

“MEB olarak bizim görevimiz okulları açmak, açık tutmak. Okulların açılması için her türlü hazırlığımızı en küçük ayrıntısına kadar devam ettiriyoruz. Bunu yaparken de sadece MEB olarak bakmıyoruz meseleye, diğer bakanlıklarımızla da etkileşim içindeyiz. Çünkü bu ulusal, toplumsal bir konu”

YÜZ YÜZE İLE UZAKTAN EĞİTİM

Bunun yanı sıra Bakan Selçuk açıklamalarının devamında diğer senaryoda yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitimin bir arada yürütülmesinin öngörüldüğünü vurguladı ve okulların açılması ve senaryolara ilişkin şöyle dedi:

İŞTE SENARYOLAR

“Diyelim ki koşullar öyle gerektirdi, okulları yarı zamanlı açabilir miyiz? Yani ikinci senaryoda hem uzaktan hem yüz yüze eğitimi birlikte götürmeyi anlatıyoruz. Bir başka senaryomuz okulların şehir bazlı olarak açılıp açılamayacağına ilişkin. Okullar şehirlere göre açılırsa diğer şehirlerin telafi programları nasıl ayarlanır, öğretmen eğitimleri nasıl çalışılır?

Burada okulların tam olarak açılması ve tüm öğrencilerin okula devam etmesi senaryosunu birinci, yarı zamanlı açılmasıyla ilgili kısmı ikinci, şehir bazlı açılmasıyla üçüncü senaryodan bahsediyor isek, dördüncü senaryo olarak da okulların hiç açılmaması, tamamen uzaktan eğitimle sürecin devam ettirilmesi senaryosundan bahsedilebilir. Bize düşen hangi senaryo olursa olsun, bunun hazırlığını yapmaktır ve bunu da istişare ile danışarak uzmanlarla, bilim insanlarıyla beraber çalışarak yapıyoruz”

İlgili Makaleler