Eğitim

Okullar Her Şehirde Farklı Takvimlerde Açılabilir ! İşte Okulların Açılmaması Beklenen İller

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pandemiden dolayı eğitim durumu hakkında senaryolar geliştirildi. Bilim Kurulu tarafından tavsiye kararının alındığı ve vaka sayısı 900'ün altına inmeden okulların açılmaması gerektiği iddia edildi.

Ankara’dan edinilen bilgilere göre okullar her ilde hatta ilçede farklı bir takvimde açılabilir. Bu konuda tüm yetki yaklaşık 2 ay önce Valiliklere ve sağlık kurullarına verildi. Bunun yanı sıra özel okullardan bir heyetin önümüzdeki salı günü Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) bir toplantıya katılacağı ifade edildi.

İlk ve orta dereceli okulların 31 Ağustos’ta açılışıyla ilgili genelge gönderilse de corona virüsünün seyrine göre esnek hareket edilmesi gerektiği ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu kararları gündeme gelecek. Bu doğrultuda özel okullarda 15-17 Ağustos’ta, devlet okullarında 31 Ağustos tarihi tüm Türkiye için bir açılış günü olarak beklenilmemeli. Okullar her ilde hatta ilçede farklı bir takvimde açılabilir. Yetki konusunda tüm yetki yaklaşık 2 ay önce illerde valiliklere ve sağlık kurullarına verildi.

BU İLLERDE OKULLAR AÇILMAYABİLİR

Özel okulların 15-17 Ağustos’ta telafi eğitimiyle açılması bekleniyor. Bununla birlikte özel okullardan bir heyet önümüzdeki salı günü Ankara’da MEB’de bir toplantıya katılacak. Özel okulların durumu da burada netleşecek. Özel okul sahiplerinin mutlaka açılması gibi bir ısrarı olmayacağı, çocukların sağlığını koruma koşullarına sahip olmayanlara izin verilmemesi de isteneceği bildirildi.

Vaka artışı olan illerimizde yani Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Konya ve Ankara’da özel ve devlet tüm okulların fiili olarak eğitim/öğretime açılmaması ağır basıyor. Ancak İstanbul’un kapsam dışı olması sadece özel okullarda açılışın ay sonuna kadar ertelenmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu konuda son kararı MEB’in vermesi bekleniyor.

 

İlgili Makaleler