Eğitim

Okullar ne zaman açılacak? Bakan Selçuk’tan yeni açıklama!

81 ile gönderilen genelge ile okulların yeniden 31 Ağustos tarihinde açılacağı öğrenilmişti. Corona virüsü salgınının henüz son bulmaması nedeniyle okulların ne zaman açılacağı da tartışma konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu konuya ilişkin yeni bir açıklamada bulundu. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamada, “Okullar, gerekli hazırlıklar yapılarak açılacak.” İfadeleri kullanıldı.

26 Temmuz Türkiye corona virüsü tablosuna göre ülkemizde son 24 saatte 927 yeni corona virüsü vakası tespit edildi. Salgının henüz son bulmaması nedeniyle okulların ne zaman açılacağı da en çok tartışılan konuların başında geliyor. 81 ile gönderilen genelge ile okulların yeniden 31 Ağustos tarihinde açılacağı öğrenilmişti. Bugün ise Bakan Selçuk sosyal medya hesabından okulların açılmasına ilişkin yeni bir paylaşımda bulundu. Bakan Selçuk tarafından yapılan paylaşımda, “Okullar, gerekli hazırlıklar yapılarak açılacak. Sen güvende olacaksın. Öğretmenine ve arkadaşlarına kavuşacaksın, inşallah. Şimdi yaz tatilindesin, tatilin tadını çıkar.” denildi.

İşte Bakan Selçuk’un o paylaşımı:

Bakan Selçuk resmi instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bugün 2. sınıf öğrencisi bir çocuk geldi yanıma, diyor ki “Okullar açılacak mı öğretmenim, ona göre şey yapıcam…” “Ona göre ne yapacaksın?” dedim ve gülümsedim. “Hiiiiç…” diyor. :))) Bu durum, anne baba kaygısının, çocuğun yanında konuşulan belirsizlik hâlinin yansıması. Yaz tatili bitti mi? Hayır. Çocuğun şu anki tek derdi, hak ettiği bu tatili doya doya yaşamak değil mi? Kaygılarımızla, meraklarımızla; belirsizliği çok konuşarak, sadece olumsuza odaklanarak çocuklarımıza da kendimize de zarar veriyoruz. Bu çocukların şu anki meselesi “Dışarı çıktım mı, arkadaşımla buluştum mu, yoruldum mu, susadım mı, yarın yine oynayacak mıyım?” olmalı. O yavruya verdiğim cevabı buradan bir kez daha yineliyorum, sizler de çocuklarınıza söylersiniz: “Okullar, gerekli hazırlıklar yapılarak açılacak. Sen güvende olacaksın. Öğretmenine ve arkadaşlarına kavuşacaksın, inşallah. Şimdi yaz tatilindesin, tatilin tadını çıkar.”

İlgili Makaleler