Eğitim

Okulların Açılması Hakkında MEB’den Yeni Adım ! Yüz Yüze Eğitim Detayları

Bilindiği gibi 21 Eylül'de yüz yüze eğitim başlıyor. Yüz yüze eğitimin başlamasına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni bir adım atıldı. Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından anaokulu ve ilkokul 1. sınıf için 6 kitaptan oluşan bir set hazırlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 21 Eylül’de yüz yüze eğitime başlayacak anaokulu ve ilkokul 1. sınıf düzeyindeki özel gereksinimli öğrenciler için bir adım attı. Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okuma yazma sürecini eğlenceli hale getirerek kolaylaştıracak 6 kitaptan oluşan bir set hazırlandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM DETAYLARI

Uzaktan eğitimin ardından başlayacak olan yüz yüze eğitimle ilgili ayrıntılar gündemde yer almaya devam ediyor. Okullarda gerekli tedbirler alınarak başlayacak olan yüz yüze eğitimde, ders saatleri belli oldu. Milyonlarca veli ve öğrencinin yakından takip ettiği yüz yüze eğitim programına göre, 21-25 Eylül’de okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda 1 gün yüz yüze eğitim verilecek.

İLKOKUL 1. SINIFLARIN OKULA BAŞLAMA TARİHİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta başında yaptığı Kabine toplantısı sonrasında, okul öncesi ve ilkokul 1. sınıflardan başlamak üzere okulların açılacağını bildirdi. Cumhurbaşkanı’nın açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilk hafta okul öncesi ve 1. sınıfların okula 1 gün geleceğini ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yüz yüze eğitimin detayları belli oldu.

Açıklamada okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül’de gerçekleştirilecek uyum programının okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda “1 gün yüz yüze eğitim” şeklinde yapılacağı, 28 Eylül-2 Ekim ve devamında, haftada 2 gün, günde 30’ar dakikalık 5 ders saati eğitim verileceği bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 21 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitim uygulamasına ilişkin teknik detayları içeren yazıyı il milli eğitim müdürlüklerine gönderdi.

Yazıya göre, okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül’de gerçekleştirilecek uyum programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda “1 gün yüz yüze eğitim” şeklinde olacak.

İhtiyaç duyulması halinde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak, sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacak. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günler birbirinden farklı olacak.

Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek.

DERS SAATLERİ BELLİ OLDU

Okul öncesi eğitimde ilk hafta 1 gün 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati uyum eğitimi verilecek.

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 2 gün olmak üzere günde 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati eğitim yapılacak.

Okul öncesi eğitimde 21 Eylül’e kadar eğitime yüz yüze devam eden kurumlarda bu tarihten itibaren de aynı planlama doğrultusunda eğitim sürdürülecek. İlkokul 1’inci sınıf öğrencileri ise yüz yüze eğitimin ilk haftasında her biri 30’ar dakikalık 5 ders saati uyum eğitimi alacak.

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30’ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak. Ders saatleri arasında 10’ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimlerince teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar gerçekleştirilecek.

ÖĞRENCİLER HANGİ DERSLERİ ALACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimin ilk haftasını henüz okul yaşamıyla yeni tanışacak okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerin uyumuna ayırdı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında kişisel hijyen, maske ve sosyal mesafe kuralları öğrencilere temassız oyunlar ve eğlenceli etkinliklerle anlatılacak.

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ise Türkçe dersi haftada 2 gün 3’er ders saati olmak üzere 6 ders saati, matematik haftada 2 gün 1’er ders saati olmak üzere 2 ders saati, hayat bilgisi haftada 2 gün 1’er ders saati olmak üzere 2 ders saati yüz yüze eğitimle verilecek.

Söz konusu derslerin yüz yüze işlenemeyen ders saatleriyle ilkokul 1’inci sınıf programındaki diğer dersler ise EBA TV ve EBA portal canlı sınıf uygulamalarıyla uzaktan eğitim sistemleriyle uygulanacak.

Uzaktan eğitimle ilgili tüm bilgilere “uzaktanegitim.meb.gov.tr” ve “eba.gov.tr” adreslerinden ulaşılabilecek.

İlgili Makaleler