Gündem

Okulların Açılması Yine Mi Erteleniyor ? Kritik Açıklama Yapıldı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel vaka sayıları hakkında değerlendirmelerde bulundu ve okulların açılmasının bu vaka sayılarında biraz zor olduğunu vurguladı. Okulların ertelenme kararının doğru olduğunu belirten Yamanel 1 ay sonra yine vaka değerlendirmesinin yapılacağını belirtti.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel corona virüsü salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu vaka sayıları hakkında değerlendirmelerde bulundu ve vaka sayılarının Kurban Bayramı’nın yansımaları olduğunu vurguladı.

Levent Yamanel açıklamalarında “Beklediğimiz artışlar. Ama çok ciddi, sağlık sistemimizi zora sokacak kadar büyük artışlar olmadı. Ağustos ayında sayılarda çok ciddi azalmalar bekliyorduk. 2’nci dalgayı da eylül-ekim gibi bekliyorduk ama daha henüz birinci dalganın üzerine küçük pikler görmeye başladık. Eylül’de daha dikkat etmemiz lazım. Eylül ayında hem kapalı ortamların yoğunlaşması hem okulların açılmasıyla vaka sayılarının artabileceğini düşünüyoruz. O nedenle vatandaşımızın çok daha dikkatli olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

OKULLARIN AÇILMASININ ERTELENMESİ

Okulların açılmasının ertelenmesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Levent Yamanel açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Okullar bir aylık bir gecikmeyle açılacak. Bu gecikmenin ardından da belli sınıfların açılması gündemde. Böyle olunca da seyreltilmiş bir model oluyor ve online eğitimde diğer sınıflar için devam edecek. Okullarda daha güvenli bir ortam olacak. Bu vaka sayılarıyla okulların açılması biraz zordu. Bu nedenle alınan karar bence çok doğru. Tabi ki bir ay sonra da yine vaka sayılarının değerlendirilmesi söz konusu olacaktır. Buna göre karar alınacaktır. Kararlar anlık olarak değişebiliyor. Çünkü çok dinamik bir süreç.”

İlgili Makaleler