Eğitim

Okulların Açılmasına İlişkin MEB’den Kritik Açıklama: Bugün İtibari İle Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulların açılmasına ilişkin önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada özel okullarda 8. ve 12'nci sınıflar için bugünden itibaren takviye kursu açılabileceği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından illere yazı gönderildi. Bu yazı takviye kursları hakkında gönderildi. Gönderilen bu yazı kapsamında 2020-2021 eğitim öğretim yılında özel okullarda, 8. ve 12’nci sınıflarında öğrenim gören öğrencilerden isteyenler için 20 Ağustos’tan itibaren takviye kursları açılabileceği vurgulandı.

Söz konusu kurslarda maske, fiziki mesafe ve hijyen kurallarına ilişkin önlem ve tedbirler ile Eğitim Kurullarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu’nda yer alan hususlara titizlikle uyulması gerektiği belirtildi.

MEB’DEN YAPILAN AÇIKLAMA

MEB’den gönderilen yazıda ise şu ifadelere yer verildi:

* Özel öğretim kurumlarının salgın süreciyle başlayan yeni dönemdeki hizmet koşulları, Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından hassasiyetle takip edilmekte, kurum temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla gerekli değerlendirmeler yapılmaktadır.
* Bu süreçte önceliğimiz; öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve çalışanlarımızın sağlıklı, güvenilir bir ortamda eğitim öğretim faaliyetlerinden yararlanması ve eğitimin devamlılığıdır.

* Bu noktadan hareketle, özel okul velileri tarafından Bakanlığımıza ulaştırılan talep ve öneriler, titizlikle değerlendirilmiş ve dikkate alınması gereken hususlar, özel okul temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşılmıştır.

* Dünyada ve ülkemizde eğitim alanında yaşanan bu zorlu süreçte özel öğretim kurumlarımızın, öğrencilerimizin eğitim hakkı başta olmak üzere bünyesindeki öğretmen ve çalışanların haklarını da gözeterek velilerimizin maddi manevi talepleriyle ilgili yapmakla yükümlü oldukları düzenlemelerin yakın takipçisi olacağız.

İlgili Makaleler