Sağlık

Okulların açılmasına yönelik Dünya Sağlık Örgütü’nden açıklama geldi

Koronavirüs pandemisinin başlangıcından beri sorun olan "okulların açılması" hakkında dünya sağlık örgütünden açıklama geldi.

Çin’in Wuhan kentindeki hayvan pazarından yayılan corona virüs konusunda Dünya Sağlık Örgütü’nden açıklama geldi.

“Koronavirüs çocuklarda hafif geçiyor. Gerekli tedbirler alınırsa okullar açılabilir. Okulları kapatmak en son çare olmalı”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ile UNICEF ve UNESCO yetkilileri videokonferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi. Salgının ardından geçen 9 ayda pek çok soru işareti olduğunu ama “daha net bir resim” görmeye başladıklarını aktaran Ghebreyesus “Çocukların ve ergenlerin enfekte olabileceğini ve başkalarına da bulaşabileceğini biliyoruz. Bu virüsün çocukları öldürebileceğini biliyoruz. Ancak enfeksiyonun çocuklarda daha hafif geçme eğiliminde olduğunu, onlar arasında koronavirüs vakalarından kaynaklı çok az sayıda ciddi vaka ve ölüm yaşandığını da biliyoruz” dedi. Bu sebeple “Hepimiz çocukların okula geri dönmesini istiyoruz” diyen Ghebreyesus “Bazı ülkelerde okullar hâlâ kapalı. Çocuklar, gençler ve bir bütün olarak toplumlar üzerindeki yıkıcı sonuçları göz önüne alındığında, okulları kapatma kararı son çare olmalı” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler