GenelGündem

Omicron Cephesinde Yeni Gelişme! ABD’den Önemli Açıklamalar!

Koronavirüs henüz sona ermemişken ortaya çıkan mutasyonlu varyantları vatandaşın endişesini arttırmaya devam ediyor. Son olarak en tehlikeli varyant nitelendirmesiyle Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyonlu varyant omicron için bir dizi araştırma yapılmaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanında yapılan araştırmalara bir yenisi daha eklendi. Amerika Birleşik Devletleri’deki uzmanlar tarafından yapılan açıklamanın detayları…

Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşı Uyardı

Uzmanlar tarafından açıklanan koronavirüse karşı uzun dönemde önemli derecede koruma sağlayan T hücresine ilişkin önemli bir açıklama yapıldı. Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan uzmanlar önemli bir araştırmaya imza attı. Buna göre T hücrelerinin koronavirüs’ün omicron varyantını tanımasında ve saldırmasında etkili bir rol oynadığını iddia etti. medRxiv ‘in yaptığı araştırmada “aşı veya doğal enfeksiyon tarafından harekete geçirilmiş T hücrelerinin, Covid-19’a karşı güçlü engel oluşturduğu” tespiti yapıldı. Omicronun tam aşı olan vatandaşlarda bile 4 kat daha fazla risk taşıdığı ancak takviye doz alanların bu riski düşürdükleri de ifade edildi.

Koronavirüs için tünelin sonu henüz görünmemişken omicron için tüm dünya kırmızı alarm verdi. Son olarak ABD’den gelen bilgilere göre rekor seviyeye ulaşan vaka sayılarının ardından günlük hayatı etkileyebileceği sebebiyle yeni önlemler alınacak. Seyahat kısıtlaması getirme kararı alan ABD, 12- 15 yaş arası vatandaşa aşı takviyesi onayı verecek. Ocak ayında flaş bir artış yaşanacağını söyleyen uzmanları dinleyecek olan ABD vatandaşı aksamaların yaşanabilmesine karşı uyardı.

İlgili Makaleler