Gündem

Omicron Varyantında Bir Yeni Gelişme Daha! Bu Yeni Belirtiyi Kimse Bilmiyor!

İlk olarak Güney Afrika’da ortaya çıkan ve “en tehlikeli varyant” olarak nitelendirilen yeni varyant Omicron için her geçen gün yeni bir açıklama yapılıyor. Öte yandan ülkemizde Bakan Koca Omicron’un yayılması sebebiyle 3. doz aşının kullanıma açıldığını duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada gece terlemesinin Omicron varyantının yeni bir belirtisi olduğu ifade edilmişti. Bugün gelen açıklama dikkat çekti. Uzmanların uyarısına göre bu yeni belirti herkeste var ancak kimse bilmiyor. İşte Omicron’un yeni belirtileri ve görüldüğü iller…

Bu Belirtiye Sahip Olanlar Doktora Gitmeli!

Omicron son dönemde gündemden düşmüyor. Uzmanlar tarafından açıklanan belirtiler arasında son olarak gece terlemesi belirtisi açıklanmıştı. Bugün yapılan açıklamaya göre Omicron boğazda hasara neden olduğu ortaya çıktı. Bir süre sonra kişinin sesi boğuk ve cızırtılı bir hal aldığı tespit edildi.

Üstelik bu durumun tespitinin zor olduğunu belirten uzmanlar kişinin kendisini dinlemesi gerektiğini söyledi. Uzmanlar Omicron varyantının bunun dışında tıkanıklık, hapşırma ve gece terlemeleri gibi belirtileri var. Ayrıca aşısız olan vatandaşların baş ve kas ağrısı gibi bazı semptomlara sahip olduğunu ifade etti.

Bakanlık Omicron görülen illeri açıkladı - Son Dakika Haberleri

Bakan Koca’nın Omicron Açıklaması!

*Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından Omicron varyantının Avrupa kıtasında görülmeye başlandığı zamandan itibaren 17 merkezimizde Omicron varyantı için gerçek zamanlı PCR tabanlı bir tarama başlatılmıştır.

*8 Aralıktan itibaren tarama yapılan 150.000 örnekte Omicron varyantı olduğu düşünülen örnekler gen sekanslaması çalışılarak doğrulanmak üzere Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda incelemeye alınmıştır.

*Çeşitli yayın organlarında ülkemizde omicron varyantının %42,19 olduğu ifade edilmiş, referans olarak uluslararası çapta yayın yapan internet sitesinin sayfasındaki grafikler esas alınarak değerlendirmeler yapıldığı görülmüştür.

*İlgili adreste yer alan grafikte belirtilen 13 -27 Aralık 2021 tarihleri arasında örnek toplama tarihleri göz önüne alınarak yapılan değerlendirmede anılan tarihler arasında toplam 869 örneğin sekanslanmış ve GISAID olarak adlandırılan uluslararası platformda sonuçların paylaşılmış olduğu görülebilir.

*Merkezimizde incelenen 869 örneğin 737’si Delta, 39’u Omicron olarak DSÖ tarafından deklare edilen VOC (endişe veren varyant) kategorisinde sistemde kayıtlıdır. 1 Aralık 2021 tarihinden itibaren ise sekansı yapılarak sisteme girilen örnek sayısı 3344’tür.

OMİCRON GÖRÜLEN İLLER

*Bunların 3073’ü Delta , 42’si Omicron varyantıdır. Omicron varyantının görüldüğü iller; İstanbul (30), İzmir (6), Şırnak (1), Diyarbakır (1), Kütahya (2), Isparta (2)’dir.

İlgili Makaleler