Önemli Başlıklar

2019 Devlet Destekli Evlilik (Düğün) Kredisi Nasıl Alınır? (Hesaplama, Başvuru Şartları)

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Kapsamı Nedir?

Devletten alınan evlilik kredisi yardımının özelliği öncellikle kişileri evlilik öncesi tasarrufa yönlendirmesidir. Zira evlilik öncesi yapılan çeyiz yardımı ancak kişilerin belli oranlarda tasarruf yapması şartı ile verilmektedir. Burada asgari 3 yıl boyunca birikim yapmış olmak şartı öncellikli olarak aranır. Yapılan tasarruf miktarı arttıkça ve tasarruf süresi uzadıkça devlet sırasıyla aşağıdaki oranlarda yardım yapar:

  • 36 – 47 ay arası düzenli olarak birikim yapmış olan gençler en fazla 4000 TL’ye kadar %10 devlet katkısı alır.
  • 48 – 59 ay arası düzenli olarak birikim yapmış olan gençler en fazla 4500 TL’ye kadar %15 devlet katkısı alır.
  • 60 ay ve üzeri düzenli olarak birikim yapmış olan gençler en fazla 5000 TL’ye kadar %20 devlet katkısı alır.

Burada belirli oran ve miktar sınırlarının konulmasının temel sebebi bu sistemin suistimale açık hale gelmemesidir. Zira bu hesabın ve yardımın asıl amacı gençlerin evlilik zamanı ortaya çıkacak temel harcamalarına destek olmak ve aynı zamanda gençleri de bu harcamalarını daha rahat yapabilmek üzere bir fon oluşturmaya teşvik etmektir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Kimlere Verilir?

Kimlerin devletten evlilik amacıyla kredi desteği alacağı konusu kanunen bellidir. Çeyiz hesabı adı altında devlet destekli evlilik kredisi almak için 27 yaşını aşmamış olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak yeterlidir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Hangi Kurumdan Alınır?

Hangi kurumların devlet destekli evlilik kredisi verdiği konusu devletin bu konuda benzer yardımlarını da organize eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Bakanlık bünyesinde yer alan Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çeyiz hesabı programı yıllık olarak çeyiz hesabı kapsamında verilecek destek miktarlarını güncellemektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Neler?

Devletten evlilik amacıyla alınan kredi desteğine başvurmak için gerekli olan şartlar Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından aşağıdaki gibi ilan edilmiştir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Özel veya kamu bankalarında Türk Lirası veya yabancı para cinsinden çeyiz hesabı açmak,
  • Evlenme tarihinden önce en az 36 ay boyunca düzenli olarak ödeme yapmış olmak

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusunu Nasıl Yapılır?

Devletten evlilik amacıyla alınan kredi desteğine nasıl başvurulacağı konusu Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş ve ilan edilmiştir. Buna göre çeyiz hesabına bir bankada açılacak çeyiz hesabı ile başlangıç yapılır ve bundan sonra devletten katkı payı almak üzere banka tarafından Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılır.

Dolayısıyla burada devlet destekli evlilik kredisi veya çeyiz hesabının kontrolü aslında bankanın elindedir. Diğer yandan bu paranın nasıl alınacağı da merak edilen bir konudur. 36 aylık birikimini tamamlayanlar hesabın bulunduğu bankaya evlilik tarihinden 6 ay önceye kadar başvurup bu devlet destekli paralarını bankadan alabilirler. Diğer yandan evlendiği halde hesaplarındaki parayı tutan kişilere yine devlet desteği verilir ancak evlilik tarihlerinden 6 ay öncesini aşan süreden itibaren devlet katkısı sağlanmaz.

Kamuilanlari.com / Özel Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir