Önemli Başlıklar

2019 Devlet Destekli Salma Tavukçuluk (Gezen Tavuk) Kredisi Şartları

Büyük ölçekli piliç veya yumurta üretimi yapan işletmelerde tavukları hastalıklardan ve toplu ölüm gibi durumlardan korumak amacıyla yapılan yüksek miktarlı ilaçlama ve antibiyotik kullanımı insanları organik veya doğal şartlarda yetişen tavuk ve yumurta tüketimine sev etti. Bununla beraber piyasada doğal yollarla üretilmiş tavuk ve yumurta ihtiyacı da arttı.

Diğer yandan doğal tavuk ve tavuk yumurtasının fabrikasyon tavuk ürünlerine göre daha pahalı olması bu alanda iş yapmak isteyen girişimciler için önemli bir cazibe oluşturdu. Diğer yandan salma tavukçuluk bilhassa tarımla uğraşan ve kırsal kesimde yaşayanlar için hem bir gelir kapısı hem de bir istihdam kaynağı haline geldi. İşte bu sebeplerle bu faaliyet alanı devlet tarafından da hem hibe hem de salma tavukçuluk kredisi ile desteklenmeye başlandı.

Salma Tavukçuluk Kimler Yapabilir?

Salma tavukçuluk yapabilmek için bu alanda yatırım yapmaya istekli olmak ve bir işletme kurma aşamasına gelmiş olmak yeterli. Salma tavukçuluk devletin son yıllarda özellikle desteklediği bir alan olduğu için bu alanda Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere birçok kurumun yetiştirici adaylarına özel hazırladığı eğitim programları da mevcut. Diğer yandan zaten devletin özellikle hibe kapsamında verdiği destekler de bu eğitim programlarına katılmak şartı ile veriliyor.

Salma Tavukçuluk Kredisi Nasıl Alınır?

Salma tavukçuluk kredisinin hangi yollardan alınacağı konusunda gösterilecek ilk adres devletin bu konudaki en aktif kurumu olan Ziraat Bankası oluyor. Salma tavukçuluk kredisi konusu ve şekli itibariyle bir kredi niteliğinde olduğundan her ne kadar bir destekleme söz konusu olsa da bu krediye başvuran kişilerin aynen bir banka kredisi çeker gibi başvuru yapmaları ve söz konusu kredi için istenen şartları yerine getirmesi gerekli. Diğer yandan bu bir hibe değil de bir kredi olduğu için şartları her ne kadar başka kredilere göre daha uygun ve faizleri düşük olsa da kredinin geri ödenmesi bu krediden yararlanan yetiştiricinin sorumluluğunda.

Salma Tavukçuluk Kredisi Şartları Nelerdir?

Salma tavukçuluk kredisi kullanma koşulları öncellikle bu krediyi alan kişinin yapacağı işin niteliği ile ilişkili. Buna göre öncellikle bankalar kredi talep edende sahip olacağı tavuk başına yetiştirme alanı ve belirli tesis şartları gibi koşulları arıyor. Bunun dışında krediye başvurmak için aşağıdaki belgeler de ayrıca isteniyor:

  • Nüfus cüzdanı ve kopyası,
  • Çiftçi belgesi,
  • Tarımsal işletmenin gerçek ve aktif olduğunu kanıtlayan belgeler,
  • Gerekiyorsa kredi karşılığı teminat olarak gösterilecek varlıklar (tapu vb),
  • İşletme bilanço esasına göre faaliyet göstermekte ise son üç yıla ait onaylı bilançolar

Salma Tavukçuluk Kredisi Veren Bankalar Hangisi?

Yetiştiricilerin salma tavukçuluk kredisi kullanabileceği bankalar şu şekilde:

  • Ziraat Bankası
  • Denizbank
  • Şekerbank
  • QNB Finansbank

Burada Ziraat Bankası dışındaki özel bankaların devlet destek programlarından bağımsız olduğunu ve zaman içinde bu kredilerin kaldırılabileceğini söylemekte fayda var.

Salma Tavukçuluk Kredisi İle Destekleri Arasında Ne Fark Vardır?

Salma tavukçuluk yapmak için alınan kredi ile destekler arasındaki farklılık kredilerin geri ödeme zorunluluğunun olması ancak desteklerin genellikle hibe niteliğinde olması. Diğer yandan Destekler ancak bir kez ve genellikle işletmenin ilk kuruluşunda alınabilirken salma tavukçuluk kredisi uzun süre önce kurulmuş işletmeler tarafından da ihtiyaç halinde her zaman kullanılabilir.

Kamuilanlari.com Özel Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir