Önemli Başlıklar

2019 Dul Maaşı Ne Kadar? Dul Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Özellikle enflasyon rakamlarının 2018 yılı için daha önceki senelere kıyasla yüksek çıkması sonucu birçok kişinin aldıkları dul aylıklarındaki artış beklentisi de yükselmişti. Bu açıdan da 2019 dul maaşları ne kadar diye sorulduğunda bunun cevabını enflasyon oranları verecektir.

Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından eşi vefat etmiş ve geliri olmayıp muhtaç durumda olan kadınlar için 2 ayda bir ödenen dul maaşı için devlet tarafından gelir incelemesi yapılarak ödeme kararı alınır. 2019 dul maaşları ne kadar olacak konusunun muhatabı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak karşımıza çıkıyor. Bir kadının dul maaşı alabilmesi için; vefat eden eşinin 900 gün ve 5 yıl boyunca sigortalı olarak çalışması söz konusu ise bu durumda SGK tarafından dul maaşı bağlanır. Ancak bu sigorta şartı sağlanamıyorsa bu durumda dul maşından yararlanamaz.

Bu ödemeden yararlanmak isteyen bir kadının yaşadığı ilde veya varsa ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak dul maaşı ödemesi talebinde bulunması gerekiyor. Dul maşına başvuracak kadından istenen belgeler:
 

 • SGK ya başvuru dilekçesi
 • Vukuatlı nüfus kaydı
 • Kimlik inceleme belgesi
 • Eşinin ölüm belgesi
 • Çocuklardan alınacak feragat yazısı

Dul Maaşı Kime Verilir?

Dul maaşı almanın şartları şu şekilde sıralanabilir:
 

 • Dul maaşı talep eden kadının eşinin vefat etmiş olması
 • Eşi vefat ettiği sırada boşanma gibi bir durum olmaması
 • Maaş talep eden kadının eşi ile resmi nikahlı olması. Zira söz konusu eşin beraber yaşanan nikahsız bir eş veya sadece imam nikahı ile evli olduğu iddia edilen bir eş olması yardımdan faydalanılmasını engeller.
 • Eşi vefat eden kadın geliri olmadığını bir kamu kurumu olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde il ve ilçelerde oluşturulmuş mütevelli heyetine sunar ve mütevelli heyeti kadının eşinin vefat durumunu ve gelir durumunu inceledikten sonra 2019 da dul maaşı ne kadar diye soran kadının bu 2 aylık yardıma hak kazanıp kazanmadığı konusunda bir karara varılır

2019 dul maaşı her ay mı alınacak sorusunun cevabı olarak 2 ayda bir alınacaktır diyebiliriz.

2019 Dul Maaşları Kaç Para Alınacak?
2018 yılında eşi vefat etmiş ve dul maaşı ödenme kararı verilmiş olan kadınlar 2 ayda bir 500 TL yardım alıyordu. 2 aylık dul maaşı ne kadar diye sorulacak olunursa; 2019 yılında bu 2 aylık ödemeye %10 oranında zam yapıldı ve 2 ayda bir yapılan dul yardımının tutarı 550 TL oldu. Dul maaşından yararlanan kadınların aylık bazda ellerine 25 TL gibi bir ilave ödeme geçmiş oluyor.

Diğer yandan şayet kadının gelir durumunda bir değişiklik olursa bu durumda dul maaşı kesilebilir. Dul maaşının kesileceği haller:
 

 • Kadının tekrar evlenmesi halinde dul maaşı kesilir
 • Kadının düzenli bir gelire sahip olması örneğin maaşlı bir işe girmesi durumu
 • Kadının vefat etmesi durumunda bu maaşın çocuklarına kalması söz konusu olamaz

2019 Dul Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde belirlenen dul maaşı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuran bir kadın 2018 yılı içerisinde 500 TL aylık alırken bu sene %10 zamlı olarak 500 x 1,1 = 500 TL 2 ayda bir ödeme alacak. Burada kadının diğer özel durumlarının bir önemi yok.

Kaynak: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir