Önemli Başlıklar

2019 Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Esas olarak hangi ülkeye gidileceğine göre değişiklik gösterse de aslında vize için gerekli evraklar büyük ölçüde aynıdır. Ancak vizenin hangi amaçla alındığına veya kim tarafından alındığına göre vize alım süreleri veya vize alma imkan ve kolaylıkları arasında fark vardır.

Schengen Vize İçin Gerekli Evraklar

Özellikle Avrupa Birliği ülkelerine gidecek kişilerin öncellikle araştırması ve bilgi sahibi olması gereken konuların başında Schengen vizesi için istenen belgeler yer almaktadır. Schengen vizesi için gerekli evraklar şöyledir:
 

 • Pasaport fotokopisi
 • Son 3 aylık banka hesap durumunu gösterir belge
 • Başvuru formu
 • 2 adet biometrik resim
 • Varsa eski pasaportlar
 • Son 3 aylık maaş bordrosu
 • SGK sicil kaydı
 • İş yerinden alınacak ve seyahat dönüşü tekrara o işte çalışacağını gösterir dilekçe
 • Varsa tapu ve araç ruhsatı
 • Daha önce alınan vizelerin fotokopisi
 • Varsa yapılmış otel rezervasyonları
 • Uçak bileti veya rezervasyonu ile ilgili belgeler

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2019

Almanya konsolosluğuna başvurarak kişilerin mutlaka Almanya’dan vize almak için istenen evraklar neler önceden araştırmış olması lazım. Almanya vizesi için Schengen vizesi için istenen evrakların aynısı istenmektedir. Ancak burada tek fark şayet Almanya Ulusal vizesi alınmak isteniyorsa o zaman bu vizenin amacına uygun bir dilekçe ve vize isteme gerekçesini gösterir belgeler de sunulması gerekiyor.

Schengen Vizesi Başvuru Formu

Avrupa Birliği ülkelerine gidecek kişilerin ihtiyacı olan vize tipi olan Schengen vizesi formu doldurmak aslında sanıldığı kadar zor değildir. Başvuru formu şayet Almanya ve İtalya’da vize alınacaksa IDATA veya diğer AB ülkelerinden alınacaksa KOSMOS firmalarının internet siteleri üzerinden doldurulabilir. Başvuru formunu doldururken kimlik ve pasaportunuzun yanınızda olması ve bilhassa uçak ve otel rezervasyon bilgilerinizin önceden belli olması gerekir.

Vize İçin Banka Hesap Dökümü Örneği

Herhangi bir ülkeye gitmek için vizeye ihtiyacı olan kişilerden mutlaka vize amaçlı banka hesap özeti istenmektedir. Bu döküm bankalardan istendiği durumda şayet Schengen vizesi için olduğu belirtilirse bankalar bunu hemen vermektedir. Vize verecek ülkeler genellikle başvuru sahibinin hesabında son üç ay boyunca durmakta olan en az 3000 euro gibi bir tutar görmek isterler.

Banka Hesap Belgesi Nedir

Dış ülkelere gitmek üzere vize için konsoloslukların kapısını çaldığınızda genellikle sizden banka hesap özeti isterler. Bilhassa Schengen vizesi için alınacak banka hesap özetinde son 3 aya ait hesap hareketleriniz bulunur. Burada önemli husus bu dökümün bankadan mutlaka banka şubesine ait imza sirkülerinin kopyası ilke beraber ve ıslak imzalı olarak alınmış olması gerekir.

Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya vizesi için istenen form IDATA internet sitesi üzerinden online olarak doldurulur ve çıktısı alınarak imzalanır. Bu imzalı form daha sonra diğer istenen evraklar ile beraber randevu günü IDATA ya teslim edilir. Burada formu doldururken şayet bir yazım hatası vb yaparsanız çok hayati bir önem taşımaz ve bu tip hataları başvuru sırasında IDATA Schengen vizesi bölümündeki çalışanlar düzeltmenize yardımcı olabilir.

Vize İçin Banka Hesap dökümü Nasıl Alınır

Vize işlemleri için çoğu zaman sizden banka hesap dökümü istenecektir ve bu sebeple vize amaçlı banka hesap özetini nasıl alacağınızı bilmenizde fayda vardır. Schengen vizesi veya başka bir vize için banka hesap dökümü almak için öncellikle banka hesabınızın olduğu banka şubesine gitmelisiniz. İnternet bankacılığı vb kanallardan alınan çıktılar imza ve imza sirküleri olmadan geçersizdir.

Almanya Schengen Vizesi

Schengen vizesi için Almanya’ya başvurmak bir seçenek olarak mantıklı olabilir. Almanya’dan vize almak isteyenler için vize için gerekli evraklar diğer Avrupa Birliği ülkeleri tarafından istenen evraklar ile çok büyük oranda aynı olacaktır. Almanya genellikle bir iş ve eğitim ülkesi olduğu için bilhassa bu amaçlar ile yapılan vize başvurularında kolaylık sağlamakta ve sorunsuz vize vermektedir.

Idata

Şayet Almanya veya İtalya’ya vize için başvurmak gibi bir düşünceniz varsa o zaman Almanya ve İtalya vize başvurusu yetkili firması Idata üzerinde başvurunuzu yapıyor olmanız gerekir. IDATA firması öncellikle bu ülkelerin konsolosluklarının bir birimi değildir ve bağımsız bir aracı kurumdur. IDATA’nın tek görev ve yetkisi Almanya ve İtalya’ya yapılan Schengen vizesi başvurularını kabul etmek ve uygun şekilde hazırlanmış başvuruları söz konusu bu ülkelerin konsolosluklarına iletip sonuçlandıktan sonra kişilerin pasaportlarını onlara teslim etmektir. Bunun için de IDATA bir hizmet ücreti alır. IDATA yapılan vize başvurularını sadece şekil olarak denetler ve başka bir yetkisiz söz konusu değildir.

Idata Başvuru Formu Nasıl Doldurulur

Schengen vizesi almak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli konuların başında Idata üzerinden nasıl form doldurulur konusu gelmektedir. IDATA üzerinden form doldurmadan önce kimlik ve pasaport bilgilerinin hazırlanmasında fayda vardır. Daha sonra internet üzerinde form kolaylıkla doldurulur. Formu doldururken özellikle kimlik bilgilerinin ve daha sonra evrak verilerek ayrıca gösterilecek gelir bilgilerinin mutlaka tam ve doğru girilmesi gerekir. Vize almadan önce gidilecek ülkede kalınacak otelde rezervasyon yapmak ve bunun bilgilerini de forma girmekte büyük fayda vardır.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır

Özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkelere gidecek kişilerin seyahat öncesi ve vize hazırlığı sırasında Schengen vizesi almanın yolları konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Schengen vizesi bütün AB ülkelerine giriş hakkı sağladığı için hassas bir vizedir. Şayet maaşlı bir işte çalışıyor ve banka hesabınızda son üç aydır 3000 Euro civarı bir para varsa kolaylıkla vize alabilirsiniz.

Schengen Vize Ücreti Yunanistan

Yunanistan’dan Schengen vizesi almak kaç para şeklinde bir sorunun cevabı danşman firma internet sitesinde açıkça yer alır. Schengen vizesi başvuru ücreti Yunanistan için 60 Euro vize ücreti ve 20 euro KOSMOS hizmet bedelinde oluşmaktadır. Diğer yandan 2018 başından beri Yunanistan vize ücreti sadece Euro üzerinden ve nakit olarak kabul edilmektedir.

İtalya Vize Ücreti 2019

Schengen vizesi için İtalya konsolosluğuna başvuracak kişilerin İtalya vizesi bedeli ne kadar mutlaka bilmesi gerekir. İtalya üzerinden Schengen vizesine başvuracak kişilerden 388 TL vize ücreti ve 188 TL hizmet bedeli alınır. Diğer yandan 6 yaş altı çocuklardan işlem bedeli ve vize ücreti alınmazken 12 yaşa kadar çocuklardan vize ücreti alınmaz.

Fransa Vize Ücreti

Vize için Fransa’ya başvuracak kişiler için Fransa vizesi kaç para son derece önemli bir konu. Fransa üzerinden Schengen vizesi alacak kişilerin 60 euro ve ilaveten 20 euro işlem ücreti ödemeleri gerekir.

Vize Ücretleri 2019

İster Schengen vizesi veya ister başka bir ülke vizesi olsun vize için istenen ücretlere 2019 yılında zam geldi. Yabancı bir ülkeye gitmeden önce vize için gerekli evraklar hazırlanırken vize ücretlerini de unutmamak lazım. Vize ücretleri hangi ülkeye gidildiğine bağlı olarak değişir. Bugün Schengen vizesi ücretleri 60 euro’dan başlamakta diğer yandan İngiltere ve ABD vizelerinde bu rakam 600-700 TL lere çıkmaktadır.
 
Kaynak: www.kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir