Önemli Başlıklar

2019 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar? 65 Yaş Maaşını Kimler Alabilir?

Enflasyonun 2018 yılından önceki yıla nazaran daha yüksek çıkmasının ardından yaşlılık maaşının da bu oranda artması beklentisi gündeme geldi. Bu açıdan bu ödemeden yararlanan vatandaşlarımızın 65 yaş maaşı ne kadar olacak beklentisini 2018 enflasyonu belirliyor.

Yaşlılık Maaşı Zamları

Yaşlılık maaşı denilen ödeme devlet tarafından 65 yaşının üzerinde olup emekli maaşı veya başka bir düzenli geliri olmayan kişilere verilen bir destek niteliğinde.

Türkiye’de şu an itibari ile 600 bin kişiye yakın vatandaş bu 65 yaş yaşlılık aylığından yararlanıyor. 2019 yılında 2018 yılına kıyasla 65 yaş emekli maaşı ne kadar diyecek olursak %10 üzeri bir zam yapıldığını söyleyebiliriz.

Yaşlılık Maaşı Kimler Alır?        
                 

65 yaşlılık maaşı ne kadar olacak diye sorulduğunda bu ödemeden kimlerin faydalanabileceğini şöyle sıralayabiliriz:
 

  • 65 yaşını dolduranlar
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar
  • 2019 yılı itibariyle 609,67 TL olarak öngörülmüş olan aylık kişi başına düşen hane halkı geliri sınırının altında bir gelire sahip olmak
  • Kaymakamlıklarda yapılan gelir testinden geçmiş olmak ve gelir testi sonucuna göre yaşlılık maaşı almaya uygun bulunmak
  • Kendisine kanunen bakmakla yükümlü bir yakını olmayanlar
  • Sosyal güvenlik kuruluşlarından veya herhangi bir yerden herhangi bir adla düzenli bir gelir, yardım veya nafaka benzeri bir aylık almıyor olmak

2018 yılında yaşlılık maaşı alabilmek için söz konusu kişilerin yaşadığı evdeki kişi başına düşen gelirin 483,63 TL nin altında olması şartı söz konusu idi. Bu kişi başına düşen ücret veya gelir sınırı ise 2019 yılı itibariyle 609,67 TL ye çıkarıldı.

2019 Yaşlılık Maaşı

65 yaş yaşlılık maaşı 2018 yılında aylık olarak 543,27 TL olarak belirlenmiş iken 2019 yılı itibariyle bu maaş aylık olarak 603,82 TL ye yükseltildi.  Böylece açıklanan maaş zamları ile birlikte de 65 yaş maaşları ne kadar sorusu cevaplanmış oldu. Diğer yandan şayet bir evde 2 kişi 65 yaş üzerinde ise ve devlet tarafından belirlenmiş olan aylık toplam 967,26 TL nin altında gelire sahipler ise o zaman iki kişi devletten aylık 1219 TL 65 yaş yaşlılık aylığı alabilecekler.

Yaşlılık Maaşına Başvuru

65 yaş yardımına başvuru için yukarıda sayılan şartlara uygun olan kişilerin bu yardımı alabilmesi için aşağıdaki maddeleri yerine getirmesi gerekir:
 

  • İkametinin bulunduğu yerdeki sosyal güvenlik kurumunun defterdarlığına müracat edilecek
  • Söz konusu başvuruş formu doldurulup imzalanacak
  • İl veya ilçe idare heyetinden alınacak ihtiyaç durumunu gösterir belge ibraz edilecek

Yaşlılık Maaşı Hesaplama

65 yaş üzeri maaşı nasıl hesaplanır veya 65 yaş üstü maaşı ne kadar diye sorulacak olunursa 65 yaş üzeri yaşlılık aylığı 2019 itibari ile 603,82 TL ile 606,21 TL arasında çok küçük de olsa farklılık gösterebiliyor. Burada önemle üzerinde durulması gereken başka bir konu ise 65 yaşının üzerinde olan bazı yaşlılar yaşlılıktan veya başka diğer sebeplerden kaynaklanan durumlar nedeni ile yaşlılık durumunun da ötesinde engelli sınıfına girebiliyorlar. Bu durumda kişilerin 65 yaş maaşı değil de engellilik maaşı alması durumu ortaya çıkabiliyor.

Burada iki maaşın alınması arasında fark ise 65 yaş maaşını almak için kişilerin kaymakamlıklar aracılığı ile yapacakları gelir testi sonucu ve kimlikleri ile beyan edecekleri yaş durumu yeterli iken eğer engelli aylığından yararlanmak istiyorlarsa bu durumda tam teşekkülü bir devlet hastanesinden alacakları engellilik durumlarını gösterir doktor veya heyet raporu gündeme geliyor.

Kaynak: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir