Önemli Başlıklar

Araç Plaka Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar sorgulamak istedikleri aracın plaka numarası ile araç ile ilgili temel bilgilere e-Devlet üzerinden ulaşabilmektedirler. Bu sayede kullanıcılar diledikleri aracın marka, model, renk gibi temel bilgilerine plaka sorgulama hizmeti ile ulaşabilmektedirler.

Ek olarak araç üzerinde haciz olup olmadığı ve aracın çalıntı olup olmadığı gibi bilgilere de ulaşmak mümkündür.

Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulaması yapmak için e-Devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza veya T.C. Kimlik numarası ile sisteme giriş yaptıktan sonra sayfanın üst kısmında bulunan hizmetler bağlantısına tıklanmalı ve gelen listede Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) başlığı altında bulunan “Araç Sorgulama” bağlantısı kullanılarak hizmet açılmalıdır. Hizmet ilk açıldığında sorgulama yapmak istediğiniz plaka numarasını girmeniz gereken bir alan ile karşılaşacaksınız. Bu alana aracın plaka numarasını yazdıktan sonra sorgulama düğmesini kullanarak bir sonraki aşamaya geçiniz. Karşınıza gelen tabloda araç ile ilgili tüm temel bilgiler görüntülenecektir. Bu hizmette güvenlik sebebiyle araçların sadece temek bilgileri gösterilmekte ve aracın sürücüsüne ait herhangi bir bilgiye ulaşılması mümkün değildir.

Araç Hasar Kaydı

Araç hasar geçmişi aracın o güne kadar geçirdiği kazalar sonucu meydana gelen tüm hasarları ifade etmektedir. Kaza sonrasında araçta gözle görülür bir değişiklik oluşmasa bile,  gerçekleşen kaza hasar geçmişinde yer almaktadır.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Ücretsiz
Araç hasar geçmişini sorgulamanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Sorgulama yöntemlerinden biri e-Devlet üzerinden Trafik Poliçe ve Hasar Sorgulama bölümüne girmektir. Diğeri ise SMS ile hasar geçmişi sormaktır.

SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama

SMS ile hasar geçmişi sorgulamak için öncelikle hasar kaydını sorgulamak istediğiniz aracın plaka numarasını bilmeniz gerekmektedir. Ardından cep telefonlarınızın mesaj bölümüne girerek metin kısmına aracın plakası yazılır ve 5664’e gönderilir. Mesajı göndermenizin ardından araca ait tüm hasar geçmişi size mesaj olarak bildirilecektir.

SMS ile Araç Hasar Geçmişi Sorgulamak Ücretli mi?

En sık kullanılan yöntemlerden biri olan SMS ile hasar kaydı sorgulama işlemi ücretlidir. Bu hizmet operatör fark etmeksizin kullanılabilmektedir. Sunulan bu hizmetin ücreti 7 TL’dir.

Kazalarda Değişen Parçaları SMS ile Öğrenme

SMS yolu ile öğrenebileceğiniz bilgilerden biri de aracın kazalarda değiştirdiği parçaları sorgulamaktır. Siz de aracınızın kazalarda değiştirdiği parçaları SMS ile öğrenmek için cep telefonlarınızın mesaj bölümüne PARCA yazıp boşluk bırakıp aracın plakasını yazıp boşluk bırakıp hasar tarihini yazmanız gerekmektedir. Yazdığınız metni 5664 numarasına gönderdiğinizde aracın kazalarda değişen parçalarının listesi sizlere mesaj olarak gönderilecektir. (ÖRN: PARCA 34ABC001 01/01/2019)

Şasi Numarası ile Araç Hasarı Sorgulama

Şasi numarası ile araç hasarı geçmişi sorgulamak cep telefonlarınızın mesaj bölümüne girerek metin kısmına “HASAR S” yazıp boşluk bırakıp aracın şasi numarasını girmeniz gerekir. Yazdığınız bu mesajı yine 5664’e göndermelisiniz. (ÖRN: HASAR S ABC987DEF12345)

Şasi Numarası Nedir?

Her vatandaşın kimlik numarasının bulunması gibi otomotiv sektöründe her aracın da kimlik numarası bulunmaktadır. Araçların kimlik numarasına “Şasi Numarası” denilmektedir. Bu numara aracın ne zaman üretildiğini, motor ve kaza özelliklerini, hangi fabrikada üretildiğini,  o fabrikadan çıkan kaçıncı otomobil olduğunu gösterir. Şasi numarasında rakamlar ve harfler bulunmaktadır. Ancak bazı harf ve sayıların şasi numarasında bulunması yasaktır. Bunlar “o” harfi “i” harfi ve “1” rakamıdır. Bunun sebebi harflerin sıfır ve bir rakamı gibi algılanarak hata yapılmasını engellemektir.

Araç Hakkında Detaylı Bilgi Nasıl Alınır?

Aracınız hakkında ayrıntılı bilgiyi 5664’e SMS atarak öğrenebilirsiniz. Bunun için cep telefonlarınızın mesaj bölümüne girerek metin kısmına DETAY yazıp boşluk bırakıp aracın plakasını yazarak 5664’e göndermeniz yeterli. Gönderdiğiniz plaka sorgulama mesajından hemen sonra aracın marka, model bilgileri, plaka değişiklikleri, hangi illerde tescil kaydının olduğu, son sahiplik süresi, kaskolu olduğu süre gibi bilgiler cep telefonunuza mesaj olarak gönderilecektir. (ÖRN: DETAY 34ABC001)
Aynı şekilde bu işlemi şasi numarası ile gerçekleştirmek de mümkündür. Bunun için telefonunuzun mesaj bölümüne DETAY S yazıp boşluk bırakıp şasi numarasını yazarak 5664’e göndermeniz gerekir.
Tüm bu işlemleri gerçekleştirmede hattınızın hangi operatöre ait olduğu fark etmiyor. Ayrıca her atılan SMS ayrı ayrı ücretlendirilmektedir. Bir SMS ücreti 7 TL’dir.

Araç Sahibini Plakadan Öğrenme

Araç plakası ile araç ile ilgili model, marka, renk, hasar durumu gibi temel bilgilere e-Devlet üzerinden ve SMS ile öğrenilebilmektedir. Ancak aracın plakası bilinse bile elde edilemeyecek bilgiler bulunmaktadır. Plakadan aracın kime ait olduğunu bulmak maalesef mümkün değildir.

Kasko Poliçesi

Aracın başına gelen kazaları karşılamak için kullanılan sigortalardan biri de kaskodur. Sigortalının kendi istediğinin dışında araç ile ilgili gerçekleşen olaylarda hasarı karşılamak için kurulan sistem de denebilir. Mantık olarak her ay belli bir miktar ödenmesi karşılığında araca bir zarar geldiğinde toplu miktarda bir ödeme yaparlar. Sigortalı ve sigorta hizmeti alan kişi arasında yapılan sözleşmeye kasko poliçesi denmektedir.

Kasko Sigortası Kapsamı
İsteğe bağlı sigorta türlerinden biri kasko sigortasıdır. Temel olarak aracın çalınması ve yanması gibi olaylarda sigortalıya tazminat ödemektedir. Sigortalının isteğine göre kasko kapsamına ek hizmetler eklenebilmektedir. Eklenen bu ek hizmetlere göre aylık sigorta poliçesi ücreti değişmektedir. Yani çok kapsamlı bir kasko poliçesi istiyorsanız aylık ödeyeceğiniz ücret de bu kapsamda artacaktır.
Ayrıca kaskolu bir araç herhangi bir hasara uğradığında bu hasarı 5 gün içerisinde sigorta şirketine bildirmek zorundadır. Aksi halde aracın hasar masrafı sigorta şirketi tarafından karşılanmayacaktır. Sigortacı ise 15 gün içerisinde hasar bedelini ve ödenecek tazminat miktarını sigortalı ile paylaşmakla mükelleftir.

Kasko Poliçesi Nasıl Sorgulanır?

Kasko poliçe sorgulama hizmeti, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından e-Devlet kapısı üzerinden hizmete sunulmaktadır. Bu hizmet sayesinde Türkiye’nin her yerinde sizin adınıza oluşturulan araç kasko poliçeleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Poliçe listesine ulaşmak için aşağıda bulunan seçeneklerden en az birine sahip olmanız gerekmektedir:
 

  • E-Devlet Şifresi
  • Mobil İmza
  • Elektronik İmza
  • T.C. Kimlik Kartı

Sisteme giriş yaptıktan sonra hizmetler seçeneğinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi başlığı altındaki kasko poliçe sorgulama butonuna tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekrandaki boşluğa sorgulanmak istenen aracın plaka numarası girilmelidir. Ardından sorgula bağlantısına tıklayarak araca ait tüm sigorta dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

Tramer Kaydı Ne Demek?

Tramer’in açılımı “Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi” dir. Tramer tüm sigorta bilgilerinin depolandığı bir sistemdir. Tramer sistemi üzerinden sorgulama yapılarak herhangi bir aracın tüm sigorta işlemleri incelenebilmektedir. Ayrıca bu sistem üzerinden araca ait ağır bir hasarın olup olmadığı da sorgulanabilmektedir.

Tramer Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Trafik Sigorta ve Bilgi Merkezi uygulamasından aracın plaka ve şasi numarası ile geçmişe ait tüm hasar sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Plaka ile sorgulamada aracın sorguladığınız plakayı taşıdığı süre içerisindeki hasar geçmişini, şasi numarası ile sorgulama yapıldığında ise aracın trafiğe çıktığı ilk andan itibaren aldığı tüm hasarları öğrenebilirsiniz. Kısaca Tramer kaydı hasar bilgilerinin sorgulanmasına yarayan bir sistemdir.

Kaynak: www.kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir