Önemli Başlıklar

Avusturya İş İlanları ve En Çok Alım Yapılan Meslekler! (Çalışma ve Oturma İzni)

Avusturya iş fırsatlarından yararlanmak için kişiler Avusturya’ya giderek iş arayabilir, Avusturya’da şubesi bulunan Türk firmaları ile iletişime geçilebilir, internet ve sosyal mecralarda bulunan iş ilanlarına ön başvuru yapılabilir veya aracı firmalar kullanılabilir. Avusturya iş imkânları araştırılıp uygun bir iş bulduktan sonra kişiler çalışma izni ve oturma izni almalı veya göçmen olmalıdırlar.

Avusturya’da Çalışmak İçin Koşullar

Avusturya’da çalışabilmek için şartlar Rot-Weiβ-Rot-Karte sahibi olma (mesleki uyum, dil, kişisel özellikler değerlendirilerek puanlama usulü ile verilen kart), üstün nitelikler (çeşitli alanlarda üstün başarı ve yetenekler), yabancı üniversite mezunu olma veya açık bulunan meslek mensubu olmadır. Ayrıca kişilerin sağlık durumunun çalışmaya engel olmayacak yeterlilikte olması da gerekmektedir. Bazı meslekler için kişilerden Almanca yeterlilik belgesi de talep edilebilmektedir.

Avusturya’da Çalışmak İçin İzin

Avusturya’da çalışabilmek için izin ulusal D tipi vize ile mümkün olmaktadır. Bu vizeyi kişiler Avusturya Konsolosluğu’ndan almaları veya turist vizesi ile gidenlerin Avusturya’daki konsolosluktan alması mümkündür. Vize için belgeler:

 1. Eksiksiz doldurulmuş başvuru formu
 2. Biyometrik fotoğraf (2 adet)
 3. 10 yılda eski olmayan ve en az 2 sayfası boş olan pasaport
 4. Uluslararası doğum kaydı veya doğum belgesi
 5. Evli kişiler için evlilik cüzdanı
 6. Sağlık sigortası (anlaşmalı şirketlerden alınmalı ve en az 30.000 Euro teminatı olmalı)
 7. Avusturya’da kalınacak adres
 8. Finansal durumu gösterir belgeler
 9. Çalışma talebini gösterir dilekçe

Çalışma izni ardından oturma izni almak gerekmektedir.

Avusturya Oturum İzni Alma

Avusturya’da oturmak için izin almak iş çalışma izni alındıktan sonra en geç bir hafta içerisinde tamamlanması gereken bir işlemdir. Sonrasında kişilerin Avusturya iş imkânları için 12 ayda bir oturum iznini yenilemeleri gerekmektedir. Ailesini yanına almak isteyenlerinse Rot-Weiβ-Rot-Karte sahibi olması gerekmektedir.

Ayrıca aile birleşimi ile oturum izni almak da mümkündür. Eşlerden birinin Avusturya vatandaşı veya uzun süreli oturum izni olması halinde (her türlü en az A1 seviye dil yeterliliği şartı var) veya 2. Kuşağa kadar akrabalarda başvuru yapılabilmektedir. Bu şekilde oturum izni alan kişilerin de çeşitli istihdam alanlarına yerleşmesi mümkündür.

Avusturya’da Çalışma Alanları

Avusturya’da çalışılabilecek sektörler kamu ve özel sektör (şirketler, lokantalar, oteller, tekstil ve otomotiv vb.) ile beraber fabrikalar ve inşaatlardır. Kişiler lisans mezunu ise yetkin bir personel olarak, lisans mezunu değillerse çeşitli işçi statülerinde çalışabilmektedir (garson, kat görevlisi, inşaat ustası vb.).

Avusturya’da Çalışma Ücret ve Saatleri

Avusturya’da çalışanların saatlerine göre ücretlendirmeleri 1 Ocak 2019 itibarşiyle maksimum günlük 12 saat haftalık 60 saat üzerinden yapılmaktadır. Ancak 17 haftalık çalışma saati ortalamasının 48 saati geçmemesi gerekmektedir. Avusturya’da asgari ücret 1500 Euro civarı olmakla birlikte sene içerisinde iki maaş ikramiyesi daha ödendiği için bu ortalama 1750 Euro civarına çıkmaktadır. Kişi başına düşen gelir ise 40.000 Euro’yu bulmaktadır.

Avusturya’da Çalışmaya Devam Etmek İçin Vatandaşlık Alma

Avusturya’dan vatandaşlık almak için kan bağı veya süresiz oturma izni olmak üzere iki çeşit yol bulunmaktadır. Kan bağı için bir prosedür olmasa da diğer türlü evraklar gerekmektedir.

 • Vatandaşlık başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet)
 • 10 yılda eski olmayan ve en az 2 sayfası boş olan pasaport
 • İkametgâh belgesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayırt örneği
 • Avusturya’da doğanlar için doğum belgesi
 • Ekonomik durumu gösterir belge
 • Vatandaşlık belgesi
 • Süresiz oturum izni gösterir belge
 • Evli kişiler için evlilik cüzdanı
 • Dil yeterliliği (Yaşam şartlarını karşılayabilmek ve ülkeye uyum açısından en az A2 düzeyde Almanca yeterlilik gerekmektedir)

Kişilerin bir hastalığı varsa ve ülkeden ayrılması mümkün değilse her iki ülkenin de onayı ile çifte vatandaş olabilmektedir. Vatandaşlık alarak kişiler Avusturya iş imkânları, oy kullanma ve çeşitli haklar kazanmaktadırlar.

Yurt dışı ve Avusturya işçi alım ilanlarını yakından takip etmek için mobil uygulamalarımızı indiriniz.

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir