Önemli Başlıklar

Bulgaristan’da İş İlanları, Çalışma Şartları ve Yatırım Fırsatları

Ülkemiz ile komşu olması sebebiyle ulaşım da kolay olduğu için yurt dışında çalışmak isteyen Türkler için Bulgaristan her zaman öncelikli ülkelerden biri olmuştur. Bulgaristan iş kurmak için kolaylıklar sağlamakta ve finans, lojistik gibi birçok sektörde yatırım yapan Türk firmaları bulunmaktadır. Yatırımcı Türk firmalarının yanı sıra Türk işçiler de çalışmak için Bulgaristan’ı seçmektedir. Hizmet, lojistik, turizm gibi birçok alanda iş imkanı bulunmaktadır.

Bulgaristan’da İş Bulmak

Bulgaristan’da iş bulmak isteyenler eğer Bulgaristan’a gidip iş aramayı düşünmüyorlarsa iş aramaları gereken platform kariyer siteleridir. Bu siteler üzerinden Bulgaristan iş ilanları görüntülenmekte ve başvuru alınmaktadır. Bulgaristan’daki Türk firmalarının çokluğu göz önünde bulundurulursa, firmaların iş ilanlarını takip etmek de iş bulmak konusunda oldukça fayda sağlamaktadır. Bütün bunların yanı sıra Bulgaristan’a işçi gönderen firmalar da bulunmaktadır. Bu firmalarla irtibata geçmeniz halinde iş bulmanız daha kolay olacaktır. Ayrıca yurt dışında iş bulmayı sağlayan acenteler bulunmaktadır. Belli bir ücret karşılığı bu acentelerle de anlaşabilmektesiniz.

Bulgaristan Vize

Bulgaristan’dan vize almanın gerekmediği gibi bir kanaat bulunmaktadır. Özellikle komşu ülke olması sebebiyle oluşan bu kanaat doğru değildir. Türkiye’den Bulgaristan’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarının ziyaret öncesi vize alması gerekmektedir. Eğer Bulgaristan iş başvurunuz olumlu sonuçlandıysa almanız gereken vize türü çalışma vizesidir. Bunun yanında iş arama niyetinde olanların ziyaret için başvuruda bulunurken bulundurması gereken evraklar şunlardır:

 • Pasaport belgesi: Seyahat bitiminden 6 ay sonrasına kadar geçerliliği bulunması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği: Tam vukuatlı olmalıdır.
 • Banka hesap özeti
 • İkametgah
 • Rezervasyon bilgileri
 • Mesleki bilgiler

Bulgaristan Çalışma Vizesi

Bulgaristan’dan çalışma vizesi isteyenlerin Bulgaristan konsolosluklarına veya büyükelçiliklerine başvuru yapması gerekmektedir. Çalışma vizesi, D vize olarak geçmektedir. Bulgaristan’a D vize için başvuru yapmak isteyenlere gerekli olacak evraklar şunlardır:

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Sağlık sigortası
 • Banka hesap özeti
 • Evliler için evlilik cüzdanı
 • Nüfus kayıt örneği
 • İşçi sözleşmesi
 • Çalışma izni belgesi

Bulgaristan Çalışma Şartları

Bulgaristan’da çalışma şartları gitgide iyileşmektedir. Son yıllarda Avrupa’nın en ucuz ülkeleri arasına girmiştir. Bu da Bulgaristan’da yaşamayı kolaylaştırmaktadır. Bulgaristan nüfusunun azımsanmayacak bir kısmı Türklerden oluşmaktadır. Bu da Bulgaristan iş fırsatlarını değerlendirecek olan Türkler için büyük bir artıdır. Bulgaristan’da asgari ücret 286 euro civarındadır. İş performansınızın yüksekliğine göre bu miktar artmaktadır. Yurt dışından Bulgaristan’a giden işçiler yabancı dilleri, çalıştıkları sektördeki ustalıklarına göre çok daha yüksek maaşlar alabilmektedir. Bulgaristan’da hayat sürdürmenin oldukça ucuz olması sebebiyle, işçiler hem geçimlerini sağlama hem de birikim yapma fırsatı bulabilmektedir. Bulgaristan’daki Türkler ve Türk firmalar da, Türkiye’den gidecek olan işçileri istihdam ederek hayatı kolaylaştırmaktadır.

Bulgaristan’da Yatırım Yapmak

Bulgaristan’da yatırım yapmak aslında pek çok firmanın zaten tercih ettiği bir durumdur. Şu an için birçok Türk firmasının Bulgaristan iş pazarında yer aldığı bilinmektedir. Türk firmaları lojistikten endüstri sektörüne kadar birçok alanda faaliyetlerde bulunmaktadır. Bunun yanında yüzlerce firmanın da Bulgaristan’da yatırım için başvuru da bulunduğu bilinen bir gerçektir. Yatırım yapmaktan kastedilen daha küçük bir işletme kurmaksa, bu alanda da birçok imkan bulunmaktadır. Nüfusunun neredeyse yüzde 10’u Türklerden oluşan Bulgaristan’da esnaflık yapan birçok Türk bulunmaktadır. Yatırım yapılabilecek en karlı sektörler ise; lojistik, iletişim ve elektronik sektörleridir. Bunun yanında gıda sektörü de azımsanmayacak kadar kar getirmektedir.

Yurt dışı ve Bulgaristan işçi alım ilanlarını yakından takip etmek için mobil uygulamalarımızı indiriniz.

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir