Önemli Başlıklar

Danimarka İşçi Alımı Şartları ve Alım Yapılan Meslekler ! Danimarka’da Yatırım Yapmak

Danimarka’da İş Bulma Şartları

Danimarka’da çalışma koşulları iyi olmasına karşılık, üniversite eğitimi almayan bireyler iş bulma konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Eğitim düzeyi oldukça yüksek olan Danimarka’da vasıfsız eleman olarak iş bulmak kolay değildir.

Danimarka’da çalışmak ve/veya oturma izni için, başvuru sahiplerinin eğitim düzeyi ya da tecrübesi yetkili kuruluşlar tarafından göz önüne alınmaktadır.

Türkiye’den Danimarka’ya çalışmak için giden işçiler genellikle yemek sektöründe iş buluyorlar. Eğer Türkiye’de herhangi bir alanda çalışıldı ise, Danimarka’da iş aranırken bu konudaki tecrübenin belirtilmesi gereklidir. Danimarka’da işe eleman alımında, önce eğitim düzeyine, sonra da tecrübeye göre değerlendirme yapılıyor.

Üniversite Mezunu Olarak Danimarka’da Çalışmak

Üniversite mezunları Danimarka’da çok daha iyi şartlarda iş bulabiliyorlar. Üniversite mezunu olarak Türkiye’den Danimarka’ya gidenler, genellikle büyük şirketlerde görev alıyorlar. Çoğu kez oturma izni ve çalışmak için gereken bürokratik işlemlerle şirketler ilgileniyor. Danimarka’da işe eleman alımı yapılırken eğitime çok önem veriliyor.

Danimarka’da İş Bulma Başvurusu

Danimarka’da iş bulma müracaatı için şirketlerin iş ilanları takip edilmelidir. Bu amaç için izlenecek en sağlıklı yol, internet ve/veya gazete ilanlarıdır. Büyük şirketler genellikle internet siteleri üzerinden kendilerine yapılan başvuruları değerlendiriyorlar.

Danimarka’da Yatırım Yapmak

Danimarka’da yatırım yapmak, karlı bir iştir. Özellikle gece hayatı oldukça renkli bir ülke olan Danimarka’da bu tür bir yer açmak başlangıçta çok büyük bir yatırım ve risk gibi görünse de, kısa sürede çok ciddi bir gelir kaynağı haline dönüşüyor.

Çalışma kuralları açısından, daima çalışanın yanında bir ülkedir. Bu ülkede yatırım yapılarak herhangi bir yer açıldığında çalışanlara fazla mesai uygulanmamalıdır. Normal çalışma saati olarak belirlenen günlük 8 saati aşmamak gerekir. Daha uzun süreli çalışma saatlerine ihtiyaç duyulan bir işyeri açıldı ise, o zaman vardiya usulü çalışmaya gitmek gerekiyor.

Kurallara uyulduğu ve düzgün çalışıldığı takdirde, Danimarka’da işlerin kötü gitmesi gibi bir ihtimal olmuyor.

Danimarka’da Sanat Ve Para

Danimarka’da sanat yapılarak geçinilebiliyor. Özellikle sinema sanatı üzerinden yapılan çalışmalara bolca olanak tanıyan ülke, insanların bu yoldan para kazanarak geçinebilmelerine de olanak sağlıyor.

Sözgelimi iletişim fakültesi mezunu kişilerin, Danimarka’da çok rağbet gören çeşitli atölyelere ve sinema okullarına devam ederek kolayca çalışma ve oturma izni alabilmeleri mümkün oluyor. Danimarka’da iş olanakları sanat kolları alanında oldukça geniş bir yelpazeye yayılmıştır.

Danimarka’da Şirket Kurmak

Danimarka’da şirket kurulurken bürokratik işlemler hızlı işlemektedir. Danimarka vatandaşı olmayan kişiler ‘’Kamu Ltd. Şti- A/S’’ ya da ‘’ Özel Ltd. Şti ApS’’ türünde şirketler kurabiliyorlar.

Danimarka’da şirket kurmak isteyenler öncelikle ‘’Commerce and Companies Agency’’ adlı resmi kurumuna müracaat etmelidirler.

Kuruluş tarafından istenen belgeler çok kapsamlı olmayıp, 1-2 gün içinde toplanıp başvuru için teslim edilebiliyor.

Belgelerin teslimini takip eden kısa bir süre içinde, gerekli izinler alınarak çalışmaya başlanabiliyor. Çok ekstrem koşullarda bu süre 1 ayı bulabilir. Ortalama toplam 1 haftalık bir zaman dilimi bütün işlemlerin halledilmesi için yeterli oluyor.

Danimarka üzerinde başka hiçbir şirket ile bağlantısı olmayan yen bir şirket kurulacak ise, işyeri sahibinin ülkede yerleşik yaşıyor olması şart değildir. Bu tarz bir şirketin açılışı için ortalama 125.000 Danimarka kronu kadar bir meblağ gereklidir.

Bu şirket bir kez kurulduktan sonra aynı şirkete bağlı ofislerin ya da şubelerin açılması sırasında ibraz edilmesi gereken herhangi bir finansman tutarı yoktur.

Danimarka’da iş olanakları kapsamlı olduğu kadar karlıdır.

Kamuilanlari.com Özel Haber

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir