Önemli Başlıklar

Devlet Tarafından Sağlanan Organik Tarım Desteği Nasıl Alınır?

Organik tarım desteği almak isteyenler 2019 yılında da çeşitli alanlarda bu desteklerden yararlanmaktadır. Bu alanlar şunlardır:

•    Meyve ve Sebze
•    Tıbbi ve Itri bitkiler (adaçayı, kekik, damla sakızı vb.)
•    Ekonomik Değeri Olan Tarla Bitkileri
•    Ekonomik Değeri Olmayan Tarla Bitkileri ve Orman Ürünleri

Bu alanların bir ya da birkaçında üretim yapan çiftçiler gerekli evrakları ilgili kurumlara sunmakla birlikte bu desteklerden yararlanacaklardır.

Organik Tarım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Organik tarım alanında faaliyet gösteren çiftçiler bu alanda verilen destekler ile tarımsal üretimde teşvik edilmektedir. Diğer tarımsal destek ödemelerinde olduğu gibi 2019 tarım destekleri alanında organik tarım desteklerinden yararlanmak için ÇKS sistemine kayıtlı olmak önceliklidir. ÇKS sistemi Tarım Bakanlığı’nın sistemidir. Çiftçileri kayıt altına alan bu sisteme il ilçe tarım müdürlükleri aracılığı ile üye olunur. Üyelik için ekili dikili alana ait tapu veya kira belgesi ibraz edilmektedir. 

Organik tarım desteğinden yararlanmak için her yıl bakanlığın belirlediği süreler içerisinde il ilçe tarım müdürlüklerine ‘Organik Tarım Desteği Dilekçesi’ verilmesi gerekmektedir. Bakanlığın belirleyeceği süreler tarım yapılan bitkinin çeşidine ve bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. 

Son olarak ise ekili dikili arazinin destekleme yapılacak tarım bitkisine uygun olduğunu gösteren uygunluk belgesinin teslim edilmesi gerekir. Bu belge için çiftçinin Organik Tarım Bilgi Sistemi’ne kayıtlı bulunması gerekmekte olup yine tarım il ve ilçe müdürlüklerince bu sisteme kayıt yapılmakta ve hangi arazilerin hangi bitki için ekim alanı olduğu görülebilmektedir. 

Organik Tarım Destekleri 2019 Yılında Ne Kadar? 

Organik tarım desteği ne kadar olacak çiftçi ilgilendiren en önemli konulardandır. 2019 yılı bütçesinin 16,9 milyar TL’lik kısmı çiftçilere tarımsal destek alanında ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren kişilere dağıtılacaktır. Geçen yıla göre %17 artış gösteren devlet destekleri organik tarım alanında da artış göstermiştir. 

Sebze meyve alanında ekim yapan çitçilere devlet dönüm/dekar başına 100 TL organik tarım desteği sağlanacaktır. Itri ve tıbbi bitkiler alanında ekim dikim yapan çiftçiler ise dönüm/dekar başına 70 TL’lik hibeden yararlanacaktır. Ekonomik değeri olan tarla bitkileri yetiştirenlere dönüm/dekar başına 30 TL, ekonomik değeri olmayan bitki ve orman ürünleri yetiştiricilerine ise dönüm/dekar başına 10 TL’lik devlet desteği sağlanacaktır.

2019 organik tarım desteği ödemelerinin ne zaman yatırılacağı net olarak bilinmemekle birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2019 Şubat ayından itibaren bu desteklerin Ziraat Bankası aracılığı ile üreticilere ulaştırılacağı öngörülmektedir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir