Önemli Başlıklar

E Devlet İle SGK Prim Borcu Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır? (TC Kimlik No İle Giriş)

E Devlet ile SGK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devlet ile SGK prim sorgulama yapmak için ilk olarak e devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. E devlete de girebilmek için şifreye ihtiyaç vardır. Şifresi olmayan kişiler bu şifreyi PTT şubelerinden alabilir. Ayrıca internet bankacılığı, mobil imza, TC kimlik kartı, elektronik imza bilgilerinden de birisine sahip olunması e devlete girebilmek için yeterlidir. Sisteme giren kişiler Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama ekranını açmalıdır. Bu ekran üzerinden olan borçlar öğrenilebilir.

SGK Prim Borcunu Kredi Kartıyla Nasıl Ödeyebilirim?

SGK prim borcunu kredi kartı ile ödemek isteyen kişiler de yine e devleti tercih edebilir. E devlet prim borçlarının kredi kartı ile ödenebilmesine olanak tanıyor. Bunun için de yine ilk olarak e devlet sistemine giriş yapılması ve daha sonrasında da Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması ekranının açılması gerekiyor. Bu ekranı açan kişiler kredi kartı ile borçlarını ödeyebilirler. Bir başka başvurulabilecek yöntem ise bankalardır. Bankaların farklı kanalları kullanılarak da kredi kartı ile SGK prim borcunun ödenebilmesi mümkündür.

Ziraat Bankası SGK Prim Borcu Ödemesi İçin Hangi Bankacılık Kanalları Kullanılabilir?

Prim borcu ödemesini Ziraat Bankası’ndan yapmak için tercih edilebilecek bankacılık kanallarından bir tanesi internet bankacılığıdır. Ziraat Bankası SGK prim borçlarının kolay bir şekilde ödenebilmesine olanak tanıyor. Ziraat Bankası’nı tercih eden kişiler internet bankacılığı üzerinden hızlı bir şekilde prim ödemeleri gerçekleştirilebilir. Ziraat Bankası şubelerinden prim ödemeleri yapılabilir. Ancak sıra beklemek istemeyen kişilerin ATM’ler aracılığıyla da bu ödemeleri yapabilmesi mümkündür. Son olarak Ziraat Mobil uygulaması ile de yine SGK prim borcu ödenebilir.

Akbank Axess Kart ile Otomatik Ödeme Talimatı Verilebilir Mi?

Akbank Axess kart ile SGK prim borcu için otomatik ödeme talimatı verilebilir. Akbank, Axess kredi kartı kullanan müşterilerine bazı ayrıcalıklar sağlıyor. Bu ayrıcalıklardan bir tanesi SGK prim ödemeleri için düzenli ödeme talimatının verilmesine olanak tanımasıdır. Böylece her ay SGK primi yatırma ile uğraşmak zorunda kalınmaz. Ayrıca düzenli ödeme talimatı prim borcunu ödemeyi unutma gibi derdi de ortadan kaldırır. Ancak Axess kart ile yapılan prim borcu ödemelerinde banka %2’lik ücret keser. Bunun dışında SGK prim ödemesi işlemlerinde chip-para biriktirilmesi de söz konusu değildir. Akbank Axess kart ile düzenli ödeme talimatı veren kişilerin kartlarındaki limitin borç tutarına uygun olması da gereklidir.

İş Bankası SGK Primi Ödemede Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

İş Bankası ile SGK prim borcunu ödemenin faydalarından bir tanesi banka şubesine kadar gidilmesine gerek olmamasıdır. SGK prim borcu ödemeleri için tercih edilebilecek adreslerden bir tanesi de İş Bankası’dır. İş Bankası müşterilerine SGK prim borcunu internet şubesinden ve İşCep uygulamasından ödeyebilme fırsatı tanıyor. Ayrıca bu ödemeler İş Bankası kredi kartları ya da banka kartları ile yapılabiliyor. Ancak SGK prim ödemeleri bireysel ve şirket kredi kartları ayrıca vadematik kartlarıyla yapılabilse de bayi kartları ile ödemelerin gerçekleştirilebilmesi mümkün değildir. İş Bankası’nın SGK prim ödemesi için kestiği işlem ücretini öğrenmek isteyen kişiler de banka ile iletişime geçmelidir.

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir