Önemli Başlıklar

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve Başvuru Yolları (Güncel Bankaların Listesi)

2019 yılında emeklilerin faizsiz kredi başvuruları için öncelikle hangi bankadan kredi alınacağına dair bir karar verilmelidir. Emekli maaşı ile geçinmekte zorlanan pek çok emekli ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredilere yöneliyor. Ancak bazı kişiler çektikleri krediler için faiz ödemek istemiyor. Emeklilere faizsiz kredi arayan kişilere de gösterilebilecek adres katılım bankalarıdır. Katılım bankaları sağladığı finansmanlar için faiz uygulamıyor. Faizin yerine katılım bankacılığına uygun olarak kar oranı uygulamasına gidiliyor.

Hangi Bankalar Emeklilere Faizsiz Kredi Veriyor?

Emeklilere faizsiz kredi veren bankaların başında Ziraat Katılım Bankası geliyor. Faiz olmadan taksitlerini ödeyebileceği bir kredi arayan kişiler katılım bankalarından bir tanesi olan Ziraat Katılım’a başvurabilir. Bunun yanı sıra faizsiz krediler için tercih edilebilecek bankalar arasında şunlar bulunuyor:

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası,
 • Albarak Türk Katılım Bankası.

Emeklilerin Faizsiz Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Emeklilerin faizsiz kredi alma koşullarından birisi kredi notunun iyi olmasıdır. Daha önceki bankacılık faaliyetlerine göre kişilerin kredi notu oluşur. Şayet bankaya olan tüm borçlar düzenli bir şekilde ödenmişse kredi notunuz yüksek olur. Ancak borçların ödenmesi geciktiriliyor ya da ödenmeyen borçlar bulunuyorsa bu durumda da kredi notu düşer. Kredi notu düşük olan kişilerin de kredi alma ihtimali azalır. Bunların dışında emeklilerin faizsiz kredi alabilmeleri için şu koşulları sağlaması gerekiyor:

 • Düzenli bir gelire sahip olunması,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması.

Emeklilere Faizsiz Kredi Başvuru Evrakları Hangileridir?

Emeklilerin faizsiz kredisi başvurusu için gerekli olan belgeler arasında geliri gösteren evraklar bulunuyor. Emeklilere faizsiz kredi almak isteyen emekliler bunun için gerekli olan evraklar ile bankaya başvuruda bulunması gerekiyor. Bu evraklardan birisi de gelir durumunu gösteren belgedir. Maaş bordrosunun yanı sıra ek geliri olan kişiler bu gelire ilişkin belgeleri de bankaya sunmalıdır. Aylık gelir ne kadar yüksekse alınabilecek kredinin miktarı da o derece artabilir. Ayrıca şu belgeler de başvuru sırasında bankaya verilmelidir:

 • Kimlik belgesi,
 • Başvuru formu,
 • Emeklilik belgesi,
 • İkametgah ya da son üç aya ait ödenmiş fatura.

Halkbank Emekli Kredisine Nasıl Başvurulur?

Halkbank’ın emekli kredisine başvurmanın yolu en yakın banka şubesine gidilmesidir. Faizsiz kredinin yanı sıra düşük faize sahip kredi almak isteyen kişiler Halkbank’a başvurabilir. Bu krediyi alabilmek için de banka şubesine başvurulması gerekir. Ancak banka şubesine gitmeden bulunduğu yerden kredi başvurusu yapılabilmesi de mümkündür. Bunun için EMEKLI boşluk TC Kimlik Numarası boşluk Gelir Bilgisi boşluk Talep Edilen Tutar yazılarak 3452’ye SMS gönderilmelidir. Bu yöntemi kullanan kişiler esnek ödeme seçeneklerine sahip Halkbank’ın emekli kredisini alabilir. Halkbank bu kredi için şu ödeme seçeneklerini sunuyor:

 • Aylık eşit taksitli,
 • Artan taksitli,
 • Azalan taksitli,
 • 3 ayda bir eşit taksitli,
 • Serbest ödemeli.

Ziraat Bankası’nın Emekliler İçin Sunduğu Kredi Kampanyasından Nasıl Faydalanılır?

Ziraat Bankası emekli kredisi kampanyasından yararlanabilmek için emekli maaşının Ziraat Bankası’ndan alınıyor olması gerekiyor. Emeklilere faizsiz kredi için Ziraat Katılım Bankası’na başvurulabilir. Ancak bunun yanı sıra Ziraat Bankası maaşını kendisinden alan emeklilere oldukça düşük faizli kredi imkanı sunuyor. Ziraat Bankası emeklilere hem tüketici hem de konut kredisi veriyor. 120 ay vadesi olan konut kredisinin faiz oranı ise sadece %0,99’dur. 60 ay vade imkanı bulunan tüketici kredisinde ise bu faiz oranı %1,49’dur. Bu kredilere banka şubesinden başvurulduğu gibi Ziraat Bankası’nın internet sitesi üzerinden de başvurulabilir. Ayrıca Ziraat Bankası’nın internet sitesinden kredi hesaplama işlemi de kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir