Önemli Başlıklar

Fas İş İmkanları, İşçi Alımı ve Çalışma Şartları

Bunlar arasında tekstil şirketleri, gıda şirketleri, inşaat şirketleri, kimya şirketleri vardır. Özellikle inşaat sektöründe Fas’ta çalışan pek çok Türk şirketi bulunur. Fas Afrika ülkeleri arasında Türkiye’nin iş yaptığı 5.ülkedir. Bu amaçla 1990 yılında Türkiye-Fas İş Konseyi kurulmuştur.

Fas’ta Bulunan Türk Firmaları

Fas’ta çeşitli Türk firmaları çalışır. Fas’ta 2019 itibariyle, yerleşik düzende çalışan 61 Türk şirketi vardır. Türk şirketleri Fas’ta daha çok tekstil, süpermarket zinciri, mobilya, inşaat makineleri ve gıda alanında çalışmalar yapıyorlar. Bunların yanı sıra Türk firmaları Fas’ta 6 Turistik işletmenin de inşaatına başladı. Fas iş olanakları değerlendirilirken burada çalışan firmalardan özellikle 2 tanesinin oldukça tanınmış firmalar olduğunu bilmekte yarar vardır.

Koton

Koton, yurtdışında pek çok yerde olduğu gibi Fas’ta da mağaza işletiyor. Hatta firmanın planları arasında ülkedeki perakende satış noktalarını arttırmak da var.

BİM

BİM Türkiye’de olduğu gibi Fas’ta da pek çok mağaza işletiyor. BİM’de tıpkı Koton gibi ileriye dönük planlarında perakende satış mağazalarını arttırmayı planlıyor. Hali hazırda BİM’in Fas’ta yüzlerce şubesi vardır.

Fas’ta İhracat Fırsatları

Fas’ta ihracat fırsatları üzerinde inceleme yapıldığında parfümeri ve kozmetik ürünleri, petrol yağları ve gazlar, kimya endüstrisi ürünleri, mermer ve traverten, eczacılık ürünleri, ahşap eşyalar, plastik ürünleri, tekstil ve konfeksiyon ürünleri (bu kapsama ipek dahil değildir) ve sabun sektöründe değerlendirilebilecek imkanlar olduğu görülüyor.

Fas’ta Enerji Sektörü

Fas’ta enerji sektöründe ciddi bir boşluk olduğunu gören Türk şirketlerinden Yırcalı Holding, ülkede çeşitli yerlere küçük çaplı trafo satışları gerçekleştiriyor.

Ayrıca Fas’ta elektrik üretiminin yanı sıra elektrik iletiminde de sorunlar yaşanıyor. Ülkede sıklıkla elektrik kesintileri yapılıyor. Yırcalı Holding bu boşluktan yararlanarak enerji iletim sistemleri ve trafo işleri açısından Fas’ta yayılmayı planlıyor.

Fas İş İmkanları Arasından Finansal Alanda Çalışmak

Fas’ta muhasebe konusundan çalışmak için burada çalışan Türk şirketlerine müracaat edilebilir. Bu kapsamda şirketler en az 5 yıl deneyim arıyor. Fas Uluslararası ticaret konusunda son derece dikkatli ve titiz davranan bir ülkedir. Buna paralel olarak bu alanda çalışacak eleman seçiminde, Türk şirketleri de oldukça detaylı incelemelerde bulunuyorlar.

Fas’ta İş Güvenliği Uzmanı Alanında Görev Yapmak

İş Güvenliği uzmanı olarak Fas’ta çalışılması için başvuru sahiplerinden deneyimli olmaları ve bu deneyim konusunda referans verebilmeleri istenir. Özellikle inşaat sektöründe İş Güvenliği Uzmanı çok aranmaktadır.

Fas İş İmkanları Arasında Harita Mühendisi Olarak Görev Yapmak

Harita mühendisliği alanında çalışmak için Türk şirketlerini aracı olarak kullanmak ve görüşmeler yapmak gerekir. Daha önce de belirtildiği gibi Türk şirketleri, Fas’ta büyük çapta inşaat işleri yapmaktadır. İnşaat yapımında, öncelikle inşaat yapılacak arazinin etüt edilmesi gerektiği için harita mühendislerine çok ihtiyaç duyuluyor.

Fas’ta İhracat Sorumlusu Olarak Görev Yapmak

Fas’ta ihracat sorumlusu görevinde çalışmak için Uluslararası şirketler müracaat edilmelidir. Bu alanda müracaat edilen Türk şirketleri, başvuru sahiplerine çok hızlı dönüş yapıyorlar. İhracat sorumlusu firmanın yolladığı ürüne ait özellikleri hukuksal açıdan düzenler. Bu amaçla gereken belgeleri hazırlar ve alım satım işleminin başından sonuna bütün aşamalarının düzgün yürümesinde sorumludur.

Olabilecek herhangi bir problemde derhal şirket yetkililerine haber vermesi gereklidir. Görüldüğü gibi ihracat sorumlusu şirketin işleyişinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle böyle bir pozisyona başvuru yapılırken müracaat eden kişi önceki deneyimlerinin tümünü kapsamlı bir şekilde ifade edebilmelidir.

Fas iş olanakları kapsamında bu yazıda belirtilen görevlere başvuruda bulunulabilir.

Yurt dışı ve Fas işçi alım ilanlarını yakından takip etmek için mobil uygulamalarımızı indiriniz.

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir