Önemli Başlıklar

Fransa İşçi Alımı Şartları, İş İmkanları ve Alım Yapılan Meslekler !

Ancak ülkede çalışmak için hemen kabul edilmek kolay değil. Üst düzey işlerde ülkede iyi kalifikasyona sahip ve özellikle Fransızca ’ya hakim kişilerin şansı daha yüksek. BU sebeple Türkiye’den bilhassa frankofon okullardan mezun gençlerin buraya okuma ve çalışma için gittiklerini görüyoruz.

Fransa çok önemli bir Türk nüfusa ve Türk girişimci sayısına sahip. Buraya ilk kez giden ve yeterli vasfı olmayan Türklerin de genellikle en başka Türklerin iş yerlerinde çalışmaya başladığını görmekteyiz.

Fransa’da Yaşamak

Yaşamak için Fransa sahip olduğu hem batı Avrupa hem de Akdeniz kültürü ile birçok ülkeden gelen insan için uygun bir ülke. Başkenti Paris olan Fransa’nın nüfusu yaklaşık 67 milyon. Oldukça kalabalık bir ülke olan Fransa’da asgari ücretler 1500 Euro’dan başlıyor.

Avrupa içinde sosyal devlet anlayışının en güçlü olduğu Fransa’da okul ve üniversitelere tamamen ücretsiz ve dünyanın her yerinden öğrenci kabul ediyor. Diğer yandan eğitim dili tamamen Fransızca ve diğer diller ikincil olarak öğretiliyor. Fransa’da yaşamak, çalışmak veya okumak için iyi düzeyde Fransızca bilgisi şart.

Fransa’nın iyi bir göçmen ve yabancı politikası var. Fransa’da çok sayıda Afrikalı ve diğer ülkelerden gelen yabancı yaşıyor ve bu kişiler bu politikalar sayesinde kısa sürede Fransa’da yaşamaya adapte olabiliyor. Fransa sanayisi yanında hizmet sektöründe güçlü bir ülke. Turizm açısından ise dünyanın sayılı ülkelerinden birisi. Sadece Paris her yıl 50 milyonun üzerinde turist ağırlıyor.

Fransa yaşam koşulları açısından özellikle kuzeyinden ve büyük şehirlerde pahalı bir ülke. Paris şehir merkezi dışında 2 odalı bir daire kirası 800 – 1400 Euro arasında. Ancak sosyal imkanlar, sağlık hizmetleri, eğitim hizmetleri vb. ücretsiz olması sebebiyle yaşam koşulları bir çok Avrupa ülkesine göre daha iyi denilebilir.

Fransa’da Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Fransa’da en çok yapılabilecek işler şöyle sıralanabilir:

 • Restoran işletmeciliği,
 • Temizlik hizmetleri,
 • Sıhhi tesisat, ısıt ve soğutma makineleri bakım ve onarım işleri,
 • İngilizce öğretmenliği,
 • Tekstil ve tarım ürünleri dış ticareti,
 • Elektronik ürünlerin ticareti,
 • Bar ve kafe işletmesi,
 • Yurt dışı sağlık turizmi ve danışmanlığı,
 • Emlak danışmanlığı,
 • Günlük ev veya daire kiralama,
 • Ev tadilat ve dekorasyon işleri,

Fransa iş imkanları açısından özellikle mesleki yeterliliği olan küçük girişimcilere yönelik fırsatlar sunuyor.

Fransa Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Fransa’dan çalışma izni almak için çalışacak olan kişinin işyeri tarafından yapılan başvurular çok detaylı bir değerlendirmeye tabi tutulur. Burada temel mantık olarak bakılan şey; izin talebi yapılan kişi gerçekten Fransa’ya getirilmek için önemli ve yüksek kalifiye bir çalışan mıdır, konusudur. Şayet çalışan kişi gerçekten herkeste bulunmayan yüksek vasıflara sahipse ancak bu durumda çalışma izni verilir.

Fransa’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

Fransa’dan oturma izni almak için çalışma izninden farklı olarak kişinin Fransa’da daha önceki yaşama veya çalışma geçmişine bakılır. Diğer yandan Fransa 750.000 Euro’luk gayrimenkul alan herkese önce geçici sonra kalıcı oturma izni vermektedir.

Fransa’da İş Kurmak Mümkün Mü?

Fransa’da iş kurmak için Ankara anlaşması kapsamında Türklerin şansı olsa da burada oturma izni çok zor şartlarla verilmektedir. Bu sebeple özellikle kendi işini kuracaklar için Fransa iş imkanları oldukça kısıtlıdır.

Kaynak: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir