Önemli Başlıklar

Galler’de Yapılabilecek İşler Nelerdir? Oturma ve Çalışma İznir Nasıl Alınır?

Galler İş İmkanları

Her ne kadar Türk vatandaşlarının Ankara anlaşması kapsamında bu ülkede iş kurması kolay olsa da gelir getirecek ve ülkede yaşamaya yetecek potansiyelde bir iş kurmak çok kolay değil. Ancak ülkede yine de başta gıda sektörü olmak üzere hizmet sektörünün birçok kolunca işletme açmış Türk de var. Ülkede İngilizce konuşulduğu için burada çalışmaya giden kişiler doğrudan kendi işini kurup çalışmaya başlayabiliyor. Diğer yandan ülkedeki yabancı dil okullarına dünyanın her yerinde ve tabi Türkiye’den her yıl binlerce öğrenci eğitim almaya gidiyor.

Galler’de Yaşamak

Yaşamak için Galler iş fırsatları barındıran bir ülke sayılamaz. Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülkeden birisi olan Galler nüfusu 3 milyon civarındadır. Halkın çoğunluğu geleneksel sanatlar ve tarımla uğraşır. Bu açıdan çok fazla göçmen veya dışarıdan çalışmaya gelen barındırmaz. Galler’de asgari ücret 1000 sterlin civarındadır. Para birimi İngiliz Sterlinidir. Galler oldukça gelenekçi bir hayat tarzına sahiptir. Dolaysıyla burada yaşamak isteyen kişinin bu hayat tarzına uygum sağlayacak olması önemlidir.

Özellikle iyi derecede İngilizce konuşmak adaptasyonu hızlandıracak bir etmen olur. Diğer yandan eğitim seviyesi düşük çalışanlara yönelik tarımsal üretim alanında işçi olarak çalışmak gibi alternatifler olsa da bu işlerde çalışmak için çalışma izni çıkarmak mümkün değildir.

Galler’in başkenti Cardiff’te 2 odalı bir daire kirası 800 – 1200 sterlin civarındadır. Şehir dışına çıkıldıkça çok daha düşük kiralar ile ev bulunabilir ancak kırsal bölgelerde iş imkanları son derece kısıtlıdır.

Galler’de Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Galler’de en çok yapılabilecek işler şöyle sıralanabilir:

  • Emlak danışmanlığı,
  • Ev tadilat, onarım ve yenileme işleri,
  • Beyaz eşya, klima vb. bakım ve onarım işleri,
  • Araba tamiri işleri,
  • Restoran işletmesi,
  • Tarım ve hayvancılık ürünlerinin pazarlaması ve ihracatı konusunda aracılık işleri,
  • Yurt dışı eğitim danışmanlığı,
  • Yurt dışından iş kurmak isteyenlere yönelik danışmanlık firması kurmak,
  • Ülkede okumaya gelmek isteyen öğrencilere konaklama ve danışmanlık hizmeti sunmak,
  • Genel ticaret işleri,

Galler iş imkanları açısında özellikle eğitim ve ticaret alanında burada çalışmak isteyenlere yönelik şanslara sahip.

Galler Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Galler’den çalışma izni almak için ülke Büyük Britanya’nın bir parçası olduğu için İngiltere ile aynı şartlar geçerlidir. Ülkede çalışma izni almak özellikle burada bir şirkette çalışmak üzere izin almak istenler için uzun bir süreç gerektirebilir. Ülkede yerleşik şirketler nezdinde yapılacak çalışma izinleri çalışma bakanlığı tarafından değerlendirilmektedir. Şayet burada incelemeyi yapan bakanlık çalışma izni için başvurulan kişinin kalifikasyonunun yetersiz olduğuna kanaat getirirse veya çalışma izninin yersiz olduğunu düşünürse çalışma iznini onaylamayabilir. Örnek vermek gerekirse bir üretim işletmesine Ar-Ge mühendisi olarak çalışacak kişi için yapılan çalışma izni başvurusu olumlu değerlendirilebilir ancak aynı başvuru örneğin restoranda çalışmak isteyen birisi için mümkün olmayabilir.

Galler’de Oturma İzni Nasıl Alınır?

Galler’den oturma izni almak için Galler veya bağlı ülkelerde 5 yıldır oturuyor veya çalışıyor olmak gerekmektedir. Diğer yandan İngiltere için alınmış oturma izni Galler’de de geçerlidir.

Galler’de İş Kurmak Mümkün Mü?

Galler’de iş kurmak için Ankara anlaşması kapsamında aylık geliri kişiyi geçindirecek kadar vergi ödeyen bir şirket kurmak yeterlidir. Ancak diğer yandan Galler iş imkanları açısında oldukça kısıtlı bir potansiyele sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir