Önemli Başlıklar

KOSGEB Tarafından Sağlanan Mobilya İmalat Desteği

Mobilya imalat etmek için KOSGEB’den alınan destek son zamanlarda mobilyacılık faaliyetleri ile ilgilenen kişiler arasında son derece popüler hale geldi. KOSGEB mobilya imalatı desteği, mobilya imalatı yapmak isteyen herkese, bazı şartların yerine getirilmesi koşulu ile verilmektedir. Mobilya üretimi girişimcileri internet sitesinde ilan edilen güncel tarihler aralığında başvuru yaparak, işletmeleri için destek alabilmektedirler.

KOSGEB Mobilya İmalatı Desteği Ne Kadar?

 Bu destek mobilyaların imalat sürecinin kolaylaştırılması için verilmektedir. Kosgeb den destek alan projeler arasında en çok talep alan destek paketi olan mobilya imalatı için, destek alınabilecek en üst limit 50.000 TL’dir. Bu desteği aldıktan sonra faizli ya da faizsiz bir ödeme yapmanız gerekmez, yani tamamen geri ödemesiz olarak verilir. 

KOSGEB Mobilya İmalatı Desteği Almak İsteyenlerin Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar Nelerdir?

KOSGEB’den destek almak isteyen kişilerin öncesinde harcamalarını yapabilmeleri için bir miktar paraya sahip olmaları gerekmektedir. Yani ilk aşama için örnek vermek gerekirse Kosgeb ahşap maliyeti için size destek vermez. Bu krediden faydalanmak için ilk aşamada neye ihtiyaç duyuyorsanız harcamaları sizin yapmanız gerekmektedir.

Bu nedenle sermayesi olmayan kişiler, bu destek planına başvuruda bulunmamalılardır. Son olarak KOSGEB, kişilerin mobilya üretmeleri için elzem olan hammadde ihtiyacını desteklemez bu nedenle ham maddeyi her halükarda işletmenin ödemesi gerekmektedir.  Kosgeb girişimci iş planı örneği mobilya sektörü için hazırlanmış olan çalışmalara da dikkat edilmelidir. Başvuru öncesinde incelenen iş planları kişilerin başvurularının olumlu sonuçlanması için son derece önemli olacaktır. 

KOSGEB Mobilya İmalatı Desteği Almak İsteyen Kişiler Hangi Alanlarda Destek Alabilirler?

2017 yılında destek alanlarına bazı değişiklikler getirilmiştir. Bu değişiklikler ile birlikte alanlara kısıtlama getirildiğinden kişilerin başvuru öncesinde hangi alanların işlerine yarayacağını iyi bir şekilde belirlemeleri gerekmektedir. Bu alanlar;

•    Üretim yapmayı sağlayan makineler  ve teçhizatlar, 
•    ofis donanım araçları,
•    yazılım için yapılacak olan alımlardır. 

Bu alımlarınız için KOSGEB’den destek alabilirken, bunların dışındaki alımlarınız için destek alamazsınız. Bu alanlarda erken ödeme ayrıcalığından da faydalanmanız mümkün.

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir