Önemli Başlıklar

Seyyar Satıcılık Yapmak İçin Gerekli Şartlar ve Başvuru İşlemleri

Seyyar olarak satıcılık yapmak için gerekli ruhsat, izin ve belgeler yönetmeliklerle düzenlenmiştir. Seyyar kelime manasıyla belirli bir yeri olmayan, kolay taşınabilen, gezici anlamındadır. İşportacılık olarak da bilinen seyyar satıcılık belirli izinlere tabi olarak yapılmalıdır. İzinsiz seyyar satıcılık yapmak, idari para cezası ile cezalandırılır. Bu idari para cezası Kabahatler Yasasının 38. Maddesinin 1. Kısmında belirlenen ve bu yıl için karşılığı, 83 TL olan para cezasıdır. Bu ceza miktarı her yıl değiştiği gibi izinsiz olarak satılan ürüne ve konumuna göre para cezası değişebilmektedir.

Yasal Seyyar Satıcılık İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Türkiye’de seyyar satıcılık belediyelerin yetki ve sorumluluk alanındadırlar, Her şehirdeki belediyeler seyyar satıcılık konusunda farklı şekilde prosedürler uygulayabilmektedirler. Bu nedenle seyyar satıcılık yapmak için, 

•    Öncelikle satış yapılması istenen bölgenin zabıta müdürlüğüne gitmek ve dilekçe ile başvuruda bulunmak gerekmektedir. 
•    Dilekçede nerede ve hangi içerikli ürün satılmak istendiği belirtilmelidir.
•    Seyyar olarak satılacak ürünler gıda türü ürünü olacaksa, (simit, poğaça, tatlı vb.) Türk Gıda Kodeksi ve 5197 sayılı gıdaların Üretimi ve Tüketimi Hakkında Kanun ve bu kanun kapsamındaki yönetmeliklere uygun bir şekilde üretildiğini gösterir belgenin temin edilmesi. Gıda üretim izni ve gıda sicil belgelerini satış yapılan aracın üzerine herkesin görebileceği bir biçimde asılması gerekmektedir.
•    Satılacak ürünler kişinin kendisinin imal ettiği ürünler ise böyle durumlarda üretim belgesi kişinin kendi adına olmalıdır. Eğer bu gıda ürünlerini başka bir üretici imal ediyorsa, o zaman belgeler üretimi yapan firmadan alınarak yine satış yapılan aracın üzerine herkesin görebileceği bir biçimde asılması gerekmektedir.

Seyyar Satıcılık İçin Gerekli Evraklar

Seyyar satıcılık yapmak için bazı evrakların ilgili belediyeye teslim edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda istenen evrakları temin etmek yasal olarak seyyar satıcılık yapmak için şarttır. Seyyar satıcılık yapmak için gerekli evraklar;

•    T.C. Kimlik numaralı nüfus cüzdanı fotokopisi,
•    Gıda sicil belgeleri ile gıda üretim izninin asılları ve fotokopileri,
•    Sağlık raporu, (verem vb. bulaşıcı hastalığınız olmadığına dair)
•    Herhangi bir gelirin olmadığına dair SGK belgesi,
•    Vergi borcunun olmadığına dair belge, başvuru için yeterlidir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir