Önemli Başlıklar

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu evrakların takibi için online olarak izleme imkanı sunmaktadır.

SGK’ya yazılan dilekçeler,  emeklilik başvuruları, hizmet birleştirme, işveren dosyası gibi Sosyal Güvenlik Kurumunca kayıt altına alınan evrakları, SGK’nın kendisine ait resmi sitesinde bulunan evrak takibi SGK ekranından takip edilebilmektedir.

SGK Evrak Takibi Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takibi yapılabilmesi için, kuruma ait resmi web sitesinde 3 farklı evrak takip olanağı sunulmuştur. Bu sistemler;
 

  1. Evrak Kayıt ve Takip Sistemi

Evrak kayıt ve takip sistemi arama sayfası ile vatandaşlar hiçbir şifre ya da güvenlik sorgusu olmaksızın, T.C. kimlik numaraları ile kendi adlarına ait yazışmaları ve evrakların durumunu sorgulayabilir ve evrakın hangi aşamada olduğunu görebilirler.
 

  1. SGK Doküman Yönetim Sistemi ile Evrak Takibi

Sosyal Güvenlik Kurumu, Doküman Yönetim Sistemi (DYS) ile Kuruma gelen ve Kurum tarafından gönderilen evrakları ve yapılan yazışmalar dijital ortama aktarılmaktadır, bu ortama aktarılan dokümanlar dijital olarak görüntülenmektedir. Doküman Yönetim Sistemi SGK’nın evrak ve arşiv sisteminin teknolojiye uygun olarak modernizasyonu, depolanması, görüntülenmesi ve iletilmesi tüm yazışmaların elektronik ortama aktararak vatandaşlar için daha kolay ve kullanışlı bir takip sistemi haline getiren dijital bir sistemdir. Vatandaşların Doküman Yönetim Sistemi’nde bulunan evrakları daha kolay takip edebilmeleri için E-devlet üzerinden giriş yapılarak, SGK başlığında bulunan; “Doküman Yönetim Sistemi Evrak Takip Sorgusu” kullanıma açıktır.
 

  1. 4-C Emeklilik İşlemi, Emekli Sandığı Evrak Takibi

Eski adıyla Emekli Sandığı, yeni adıyla SGK 4-C’li olan kamu çalışanları emeklilik işlemlerinin takibini dijital ortamda takip edebilmek için E-Devlet’e giriş yaparak “4-C Emeklilik İşlemi Evrak Takibi” sayfasından emeklilik işlemlerinin hangi aşamada olduğunu takip edebilirler.

SGK Müdürlükleri Üzerinden Evrak Takibi

SGK evrak takibi E-Devlet ve SGK internet sayfaları üzerinden takip edilebildiği gibi, en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri üzerinden de yapılabilmektedir. Bunun için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne T.C. kimlik numaralı kimlik ve takip edilmesi istenen evrakın hangisi olduğunun belirtilmesi ya da emeklilik durumu ile ilgili olup olmadığının belirtilmesi yeterlidir.

Kaynak: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir