Önemli Başlıklar

SSK SGK Doğum Parası Sorgulama Ekranı 2019 (Doğum izni parası ne kadar ?)

SSK tarafından verilen doğum yardımı nasıl sorgulanır özellikle doğum yapmış veya yapacak olan kadınları ve ailelerini ilgilendiren bir konu. Doğum parası SGK tarafından doğum sebebiyle işyerlerinden ayrılan kadınlara ödenen bir nevi tazminat niteliğindedir. Dolaysıyla bu paranın kadının çalıştığı iletme tarafından değil SSK doğum parasının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmesi söz konusudur.

SSK Doğum Parası Miktarı Nedir?

SSK doğum ödemesi tutarı ne kadar diye sorulduğunda aslında bunun cevabı kişinin aldığı maaşa göre değişir. Zira SGK tarafından verilen doğum parası kadının iş yerinden almış olduğu 90 günlük Brüt maaşın 3 te ikisi kadar nakden ödenir.

Örnek vermek gerekirse 30 gün için 3500 TL brüt ücret alan bir kadın aşağıdaki hesaba göre günlük 77,77 TL ve 90 gün için de toplam 6999,99 TL doğum parası alacaktır.

 • 3500 x 3 = 10.500 TL
 • 10.500 TL / 90 = 116 TL
 • (116 TL /3) x 2 = 77,77 TL

Burada dikkat edilen husus devletin kişinin esas olarak kazandığı parayı değil prim ödemesine esas olan brüt ücretini dikkate aldığıdır. Yani kadın işyerinde 5000 TL alsa bile primi asgari ücret üzerinden yatıyorsa bu durumda asgari ücret üzerinden hesaplanacak doğum parasını alır.

Kimler SSK Doğum Parası Alabilir?

SSK doğum ödemesini hangi kişiler alabilir dediğimiz zaman bunun için kişinin aşağıdaki şartları sağlaması yeterlidir:

 • Kadın olmak
 • Doğum tarihinden 90 gün öncesine kadar prim ödemiş olmak
 • SSK doğum parası almanın tabi ki en önemli şartı SGK kayıtlı bir iş gören olmaktır.

Hangi Şartlarda SSK Doğum Parası Alınır?

SSK doğum parası alınabilecek durumlar kanunla düzenlenmiş olup burada en önemli şart kadının işten doğum sebebiyle ayrılacak olmasıdır. Aksi halde zaten işyeri kadına doğum izninde olduğu süre boyunca bu parayı ödemekle yükümlüdür. Doğum parası almak için;

 • Doğum öncesi ve iznin alındığı sırada SGK kayıtlı olarak çalışıyor olmak ve doğum sebebiyle iş görmez hale gelmek
 • Doğum izni süresinde başka bir iş yerinde kayıtlı veya kayıtsız olarak çalışmıyor olmak
 • Doğum parası almaya hak kazanmak için doğumun gerçekleşmiş olması sonrası tazminat talebinde bulunmak.

Bu şartları sağlayan bir kadın doğum gerçekleştikten sonra doğum yaptığı hastaneden alacağı doğum belgesi ile işyerine başvurur. İşyeri kendi SGK sistemi üzerinden çalışanı için söz konusu rapır ile doğum parası başvurusu yapar. Bu başvuru daha sonra hem iş yeri hem de kadının kendi edevlet hesabı üzerinden sorgulanıp takip edilebilir.

SSK Doğum Yardımı Nedir?

SSK tarafından verilen doğum yardımı doğum parasından farklıdır ve kısmen cüzzi bir yardım olarak yapılır. Bu doğum yardımı kadının doğurduğu her çocuk için bir sefere mahsus ödenen ve üç çocuk ile artış sınırlı olan bir nakdi yardımdır. Üçüncü çocuktan sonra yapılan doğumlarda yine üçüncü çocuk parası olan 600 TL ödenir. Buna göre SGK doğum yapan çalışan annelere aşağıdaki ödemeleri yardım olarak yapar:

 • İlk çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üçüncü çocuk için 600 TL

SSK Doğum Parası Nereden ve Nasıl Sorgulanır?

SSK doğum parası sorgulaması hangi kanallardan yapılabilir diyenlere en kolay yolun E-Devlet uygulaması olduğunu söylemek gerekir. TC kimlik no ve edevlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra SSK doğum parası sorgulamak üzere SGK bölümüne girilir. Burada doğum parası diye bir menü yoktur bu sebeple bu sorgulamayı 4a ve 4b işgörmezlik ödeneği sekmesinden yapmak gerekir.

Kamuilanlari.com Özel İçerik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir