Önemli Başlıklar

SSK Tarafından Sağlanan Doğum Parası Desteği ve Başvuruları

SSK doğum parası başvurusu yapmak 2019 yılında yeni bebek sahibi olmuş anne ve babaları yakından ilgilendiren en önemli konuların başında geliyor.

Yeni doğum yapmış ya da doğum yapacak olan annelere yönelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ortak yürütülen çalışmalar neticesinde birtakım maddi yardımlar yapılmaktadır ve bazı haklar tanınmaktadır. Bunlar, “Doğum Yardımı”, “Süt Parası” ve “Doğum Parası”dır.

Doğum yardımı ve süt parasından farklı olarak doğum parası yapılan maddi bir yardım değil devlet tarafından tanınan bir haktır. Sadece çalışan annelerin alabildiği doğum parası hakkında merak edilen her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Doğum Parası Nedir? 

Doğum parası, SSK 4A veya Emekli Sandığı 4C kapsamında çalışmakta olan annelerin yararlanabileceği devlet tarafından tanınan bir haktır. Doğum yapacak olan annelerin, çalışmalarına ara verdikleri doğum izni boyunca alacakları ücretin bedeline denir.

Doğum Parasını Kimler Alabilir?

Doğum parası, devletin doğum yapan bütün annelere sağladığı maddi yardımlardan farklı olarak sadece çalışan annelerin yararlanabileceği bir bedeldir. SSK’ya bağlı çalışan olan annelerin, SSK’nın tanımış olduğu yasal hakkını kullanmasıyla alınabilir. Annelerin bu yasal hakkı kullanması için gereken bazı şartları karşılaması gerekir. Çalışan anneye doğum parası 2019 yılı şartları;

–    Başvuru sonucu oluşturulan raporun başladığı tarihten sonra iş yerinde 1 gün bile çalışmamış olması gerekir.

–    Doğumu yaklaşan anne, doğum izni başvurusu yapmadan çalıştığı iş yerinden çıkarsa doğum parası yasal hakkından yararlanamaz.

–    Doğumun gerçekleştiği tarihten bir önce yıl olan sene içerisinde en az 90 günlük sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir.

–    Doğum izni olarak belirlenmiş olan doğumdan önceki 8 ve doğumdan sonraki 8 hafta boyunca annenin iş yerinde çalıştığı belgelenirse bu haktan yararlanması mümkün değildir.

2019 Doğum Rapor Parası Ne Kadar?

Bu sene itibarıyla anne olanların en çok merak ettiği konuların başında 2019 doğum rapor parası ne kadar olduğu gelmektedir. Doğum parası çalışan annenin maaşına göre değişiklik gösterir. Buna rağmen örnek bir hesaplama yapmak gerekirse; 

8500 TL son 3 ayda SSK’lı bir çalışan kadının aldığı brüt ücrettir. Buna göre 3 ayda 8500 TL alan kadının günlük brüt ücreti 94,44 TL’ye denk gelmektedir. Devlet tarafından tanınan doğum izni 8 hafta doğumdan önce, 8 hafta da doğumdan sonra olmak üzere 16 haftaya tekabül etmektedir. Buna göre 112 gün doğum parası hakkı olan annenin toplam 7,051,86 TL doğum parası alabilir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir