Önemli Başlıklar

Tarım Kredi Kooperatifi Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım Kredi Kooperatifi’nden kredi almak birçok çiftçimizin hayalidir. Tarım Kredi Kooperatifi 150 yıllık geçmişiyle ülkemizin her bölgesinde tarımsal üretimi ve faaliyetleri destekleyen bir kuruluştur.

Bu sayede yerli üretimi canlı tutmak ve üreticiye finansal yönden destek sunmak için çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. Günümüzde tarımsal üretimin giderek azalmasının önüne geçmek için çiftçilerimize birçok alanda kredi imkânları sunmaktadır.

Tarım alanında yeni girişimlerde bulunmak isteyenler ya da uzun sürelerdir çiftçilikle uğraşanlar fark etmeksizin Tarım Kredi Kooperatifi kredilerinden faydalanabilir. Bu noktada çiftçiye yönelik sunulan düşük faizli kredi fırsatlarından yararlanmak isteyenlerin uyması gereken birtakım şartlar vardır.

Tarım Kredi Kooperatifi Kredisi hakkında hazırladığımız bu yazıda kredi için gerekli evraklar ve Tarım Kredi Kooperatifi kredi şartları 2019 yılı itibarıyla değişiklik gösterip göstermediği ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Kredisi Çeşitleri

Tarım Kredi Kooperatifi tarafından çiftçilere yönelik oluşturulan iki farklı kredi çeşidi vardır:

–    Kısa Vadeli İşletme Kredileri: Çiftçilere 1 yıllık vade ile verilen bir kredidir. Bu krediler tarımda devamlılığı sağlamak, üretim kalitesini yükseltmek amaçlı ihtiyaç kredileridir. Söz konusu krediden yararlanan çiftçi; tohumluk krediler, kimyevi gübre kredileri, hayvancılık işletme kredileri, tarımsal ilaç kredileri ve akaryakıt kredilerini bu ödeme planıyla gerçekleştirilen kredi seçeneğinden temin edebilirler.

–    Orta Vadeli Yatırım Kredileri: Daha çok girişimcilere ve işletmelerini büyütmek isteyen çiftçilere yönelik 4 yıl vade ile verilen kredi çeşididir. Bu krediler vasıtasıyla tarımsal araç – gereç kredileri, tarımsal sulama kredileri ve hayvancılık donatma kredileri seçenekleri sunulmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi Kredisi İçin Gerekli Evraklar ve Başvuru Koşulları

–    Çiftçi, 20 bin lira ve altında kredi talep ediyorsa, kooperatif yönetiminin uygun görmesi halinde maddi bir teminat istenmeyebilir. Ancak kefil gösterilmesi şartı vardır.

–    Çiftçi, 20 bin liranın üzerinde bir kredi talep ediyorsa, taşınmaz malını ipotek ettirmelidir. Bundan farklı olarak binek otomobili ya da traktör gibi araçların rehin gösterilmesi şarttır.

–    Tüm kredi çeşitlerinde 2 ortağın kefaleti şarttır.

–    Çiftçinin 20 bin ve 30 bin arasındaki kredi taleplerinde ise 2 ortağın kefaletinin yanında 1 kamu görevlisinin de kefil olunması şartı vardır.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir