Önemli Başlıklar

TİGEM Küçükbaş Hayvan Desteği 2019

TİGEM desteğiyle küçükbaş hayvan yetiştirmek 2019 yılında girişimcilerin hayalleri arasında yer alıyor.

Genç çiftçileri yakından ilgilendiren bir gelişmeyle TİGEM Küçükbaş Hayvan Desteği 2019 yılında da faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü arasında son dönemde imzalanan protokol ile genç girişimcilere sunulması planlanan finansman desteği de kesinleşmiş oldu. Buna göre küçükbaş hayvancılıkla uğraşmak isteyen girişimciler düşük faizli uygun kredilerin yanında hibe desteği de alabilecekler.

Uygulamaya geçecek olan projede TİGEM hayvan satışı ve TİGEM küçükbaş hayvan fiyatları hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

TİGEM Küçükbaş Hayvan Desteği Detayları

Genç çiftçilere hayvan dağıtımı şeklinde planlanan projede 2019 yılı için öngörülen hayvan adedi 300 baş küçükbaş hayvan olarak belirlenmiştir. Bu hayvanların hak sahibi genç girişimcilere dağıtımı bizzat TİGEM tarafından yapılacak olup finansal işlemler devlet bankası olan T.C Ziraat Bankası ile anlaşmalı olarak yürütülecektir. Planlanan projeye göre 300 adet koyun belirlenen ücret dahilinde genç girişimciler tarafından satın alınabilecektir.

Uygun fiyattan verilecek olan bu 300 koyunun yanında, genç çiftçilerin işlerini kolaylaştıracak birçok destek de sunulacaktır. Bunlar arasında hayvanların genel bakımı, yeterli beslenmesinin sağlanması ve sağlıklarının korunması için finansal destek ve avanslar vardır. Genç çiftçiler tarafından oldukça merak edilen bu hayvanların fiyatı, taban fiyat üzerinden TİGEM tarafından belirlenecektir. Bu koyunları satın almak isteyen genç girişimcilerin doldurması gereken form, e-devlet üzerinden belirlenen tarihte yayınlanacaktır.

TİGEM Tarafından Satılacak 300 Koyunu Almak İçin İstenen Şartlar
 

  • Çiftçinin üretim yapacağı mera alanının hazır olması
  • Kaba yem üretimi yapabildiğinin belgelenmiş olması
  • Başvuru yapan çiftçinin hâlihazırda sahip olduğu hayvan sayısını belgelemiş olması
  • Başvuru yapan çiftçinin yaşı (proje genç girişimcilere yönelik olduğundan genç olması önemlidir.)
  • Hayvanların korunacağı barınağın kurulmuş olması
  • Başvuru döneminde de hayvancılıkla uğraşıp uğraşmadığını belgelemiş olması

Bu şartları sağlayan genç girişimciler, başvuru formunu doldurarak TİGEM küçükbaş hayvan desteği 2019 yılında da faydalanabilirler. Bunun yanında genç çiftçilere yönelik sigorta desteği de sağlanmaktadır. Projeye dahil edilen genç çiftçiler, asgari maaştan ve sigortadan yararlanabilirler. Ayrıca hayvanların veteriner masrafları da tamamen ücretsiz olur.

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir