Önemli Başlıklar

TOBB Nefes Kredisi 2019

TOBB’den Nefes Kredisi almak 2019 yılına girilmesiyle birlikte birçok KOBİ’nin hayallerini süslüyor. Mevcut ekonomik şartlar altında işletmesinin masraflarını karşılamakta zorlanan küçük esnaf ve orta ölçekli işletme sahiplerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından Nefes Kredisi adı altında finansal destekler yapılmaktadır.

Bu kredi destekleri sayesinde rahat bir nefes alacak olan esnaf ve orta ölçekli işletme sahipleri üretimlerini ve ticaretlerini aksatmadan devam ettirebilecekler. Dolayısıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin başlatmış olduğu “Esnafa Nefes Kredisi” ekonomiyi canlandıracak ve üretimi artıracak ciddi bir finansal destek paketidir. Bu kredi fırsatlarından yararlanmak isteyen esnaf ve işletme sahiplerimiz yazımızı okuyarak TOBB Nefes Kredisi hakkında merak ettikleri tüm sorulara cevap bulabileceklerdir.

Nefes Kredisi Nedir?

Geçtiğimiz yıllarda başlatılan Nefes Kredisi adı verilen proje, devletin sağlamış olduğu kredilerle KOBİ’lere yönelik finansal destek uygulamalarıdır. Söz konusu kredi, esnafın ihtiyaçlarının karşılanması konusunda ekonomik açıklarının kapatılması amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, T.C. Ziraat Bankası, Denizbank ve Garanti Fonu ortak çalışmasıyla verilmektedir.

Kredinin özelliklerine gelecek olursak;

  • TOBB birliğine bağlı üyelere verilen kredinin yıllık faiz oranı %9,9’dur.
  • Nefes Kredisi’nin yıllık vade süresi 12 ayla sınırlıdır.
  • Nakit para üzerine dayanan ticari amaçlı verilen kredidir.

Nefes Kredisi Ne Zaman Verilecek?

Nefes kredisi ne zaman verilecek diye merakla bekleyen esnafa müjdeli haber. Nefes kredileri 2019 yılı itibarıyla T.C Ziraat Bankası, Denizbank ve Garanti Fonu üzerinden verilmeye başlanmıştır. Buna ek olarak devlete ait olan diğer bankalar Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası ve Halkbank da müşterilerine nefes kredisi hizmeti sunmaktadır.

Nefes Kredisi Başvuru Şartları

  • Nefes Kredisi küçük esnaf ve orta ölçekli işletme sahiplerine yönelik olduğundan adına başvuru yapılacak olan işletmenin KOBİ statüsünde olmasıdır. (KOBİ şartlarını yerine getirmeyen işletmeler kredi başvurusunda elenir.)
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı herhangi bir odaya üye olmak (TOBB’ne üye olmanın 10 TL bedeli vardır. Bu bedel dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.)
  • Bağlı bulunan odadan kredi başvurusunda talep edilen “Nefes Kredisi başvurusunda kullanılacaktır” ibaresi geçen belgeye sahip olmak
  • Başvurulan tarihten itibaren tam 1 yıl süreyle aktif faaliyette olunduğunu belgelemek

Kaynak: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir