Önemli Başlıklar

Yüksek Lisans Şartları 2019

Bahsi geçen, 2019 yüksek lisans koşulları aşağıda sıralanmıştır;

  • 4 yıllık bir lisans programının bitirilmiş olması,
  • Yeterli bir lisans ortalaması (4 üzerinden minimum 2 olmalıdır kuruma göre değişiklikler oluşabilir.)
  • Yeterli bir ALES puanı (Tezli yüksek lisans tercih edilecekse bu şart aranır ve gereken ALES puanı minimum 55’tir.),
  • Yeterli bir yabancı dil puanı ve mülakat, üniversitelerin yüksek lisans programına öğrenci kabul ederken aradığı şartlardandır.

 Bazı üniversitelerde, ALES, yabancı dil ve mülakat puanları şartları aranmaz. Sadece lisans programı ortalamasına bakılır.

Yüksek Lisans Nedir?

4 Yıllık bir lisans programı bitirildikten sonra, “master” diye de bilinen yüksek lisans programına başlanılır. Tabii, bu yüksek lisans programı isteğe bağlıdır. Yüksek lisans programının amacı, öğrencinin, lisansında ustalaşmasıdır. Öğrenci, bölümünde yetkinleştiğini bir makaleyle ortaya koyar ve yüksek lisans programını bitirir.

Tezli Yüksek Lisans Nedir?

Akademik kariyer düşünen öğrenciler tarafından, tezli yüksek lisans programı tercih edilir. Çünkü, bu programdan sonra doktora eğitimi alınır. Tabii ki isteyen öğrenciler yüksek lisans programını bitirdikten sonra, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi gibi pozisyonlarda çalışabilir. Doktorluk unvanı almak isteyen öğrenciler de doktora eğitimine devam eder.

Tezli Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Bir öğrencinin tezli yüksek lisansa başvurması için, bilhassa yerine getirmesi gereken şart, bir lisans programı diplomasına sahip olmasıdır. Bahsi geçen lisans programı diploması, ülke dışındaki bir kurumdan alınmışsa, diploma YÖK tarafından tescillenmelidir. Sözü edilen tezli yüksek lisans yapmak için sağlanması gereken koşullar aşağıda izah edilmiştir;
 

  • ALES: Tezli yüksek lisans programına başvurmak için Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’ndan en az 55 puan alınması,
  • YDS: Öğrencinin başvuracağı yüksek lisans programının eğitim dili, yabancı ise YDS’den geçerli puan alması ya da yabancı dil yeterlilik belgesine sahip olması (Bazı yüksek lisans programlarının eğitim dili Türkçe olsa bile, YDS’den geçerli puan ya da yabancı dil yeterlilik belgesi isteyebilir.)
  • Lisans Not Ortalaması: Mezun olduğunuz yükseköğretim lisans programı diploma puanınız 4 üstünden minimum 2 olması bir tezli yüksek lisans programına başvurmak için yerine getirilmesi şartlar arasındadır.

Tezli Yüksek Lisans Harçları Ne Kadardır?

Tezli yüksek lisans yapmaya hak kazandıysanız, eğitim göreceğiniz 2 yıl boyunca, bir ücret verme veya katkı payı yatırma gibi şeylere ihtiyacınız olmaz. Fakat, 2 yıl eğitim süresinde tezli yüksek lisansınızı bitiremezseniz, programa devam etmek için kurum sizden katkı payı talep eder. Devlet üniversitesinde eğitim görüyorsanız tezli yüksek lisans katkı payları genel olarak dönem başı 100-300 TL arasındadır. Yabancı dille eğitim veren bir devlet üniversitesindeyseniz, bu ücretler 600-700 TL’ye kadar çıkabilir.

Vakıf Üniversitelerinde Tezli Yüksek Lisans Ücretleri Ne Kadardır?

Bir vakıf üniversitesinde tezli yüksek lisans programına başlamanız, devlet üniversitesinde başlamanıza nispeten daha kolay olabilir. Fakat bunun için tezli yüksek lisans ücreti ödemeniz gerekiyor. Vakıf üniversiteleri tezli yüksek lisans programı yıllık ücreti 5.000 TL- 60.000 TL arasındadır.

Tezli Yüksek Lisans Eğitim Süresi Ne Kadardır?

Tezli yüksek lisans programı eğitim süresi 2 yıldır. Toplam 4 yarıyıldan oluşur ve 1 ders dönemi 2 yarıyılı kapsar.

Tezli Yüksek Lisans Tez Dönemi

Tezli yüksek lisans programında ders dönemi sona erdikten sonra, yüksek lisans tez aşaması başlar. Tez aşaması 2 yarıyıldan oluşur. Tez aşaması bittikten sonra, karar tez jürisinindir. Jürinin çoğunluğu tezi kabul ederse, öğrenci mezun olur, aksi takdirde ise tekrar tez yazmalıdır.

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Bir lisans programını bitirildikten sonra, lisansta uzmanlaşmak ya da farklı bir alana yönelmek için, tezsiz yüksek lisans programı tercih edilir. Bu yüksek lisans türünde amaç, öğrenciye lisansta öğretilen bilgilerin, uygulamada nasıl kullanılacağını anlatmaktır. Bu yüksek lisans türünde pek fazla şart aranmaz. Genellikle aranan şart 2.00 lisans ortalamasıdır.

Tezsiz Yüksek Lisans Eğitim Süresi Ne Kadardır?

Tezsiz yüksek lisans programı eğitim süresi 1 yıldır. Öğrenci tezli yüksek lisans programını 1 yılda bitiremezse 1 yarıyıl uzatma hakkı verilir. Verilen uzatma hakkında da bitiremezse, öğrencinin yüksek lisans programı sona erer ve diploma verilmez.

2019 Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri

Yüksek lisans programına başvuru senede 2 defa yapılabilir. Tarihler kurumdan kuruma farklılık gösterse de genellikle, bahar dönemi yüksek lisans başvuruları Ocak ve Şubat aylarında, güz dönemi yüksek lisans başvuruları da Ağustos ve Eylül aylarında başlar.  2019 Yılı yüksek lisans başvuru tarihleri, başvurmak istediğiniz yüksek lisans programının bağlı olduğu kurumun, internet sayfasında duyurulmuştur.

Uzaktan Öğretim Yüksek Lisans Nedir?

İsteğe bağlı olarak tezli ya da tezsiz olarak yapılabilir. Uzaktan yüksek lisans programı dersleri için okula gidilmez. İnternet üzerinden dersler verilir. Genel olarak diğer yüksek lisans programlarından farkı yoktur, tek farkı online olmasıdır.

İkinci Öğretim Yüksek Lisans Nedir?

Diğer yüksek lisans programları gibi ikinci öğretim yüksek lisans programı da tezli ve tezsiz yapılabilir. İkinci öğretim olduğu için dersler akşam verilir.

Tezli Yüksek Lisans ile Tezsiz Yüksek Lisans Arasındaki Farklar Nelerdir?

Akademik kariyer düşünen öğrencilerin tercih ettiği tezli yüksek lisans ile genellikle iş hayatı için tercih edilen tezsiz yüksek lisans arasında değişkenlikler vardır. Tezli yüksek lisans programı ile tezsiz yüksek lisans programı farkları aşağıda sıralanmıştır;
 

  • Tezsiz yüksek lisans programına başvurmanız için ALES’e girmenize gerek yoktur. Tezli yüksek lisansta ALES’ten minimum 55 puan alınmalıdır.
  • Bir tezsiz yüksek lisans programından mezun olduysanız, eğitimden sonra doktora programına başlayamazsınız. Fakat, tezli yüksek lisans eğitimi alanlar, doktora programına başvurabilir.
  • Tezli yüksek lisans eğitimlerinin çoğunda yabancı dil şartı aranırken, tezsiz yüksek lisans programlarının çoğunda yabancı dil gerekmez.

İşletme Yüksek Lisans Programı Nedir?

İşletme yönetiminde uzmanlaşmak isteyen öğrencilerin seçtiği, “MBA” olarak bilinen yüksek lisans türüdür. MBA İngilizce olarak “Master of Business Administration” anlamına gelir. İşletme yüksek lisansı genellikle, farklı alanlarda lisansını yapmış fakat yöneticilik formasyonu almak isteyen öğrenciler tercih eder.

Tezli İşletme Yüksek Lisans Programı Nedir?

Tezli yüksek lisans programı ile tezli işletme yüksek lisans programı benzerdir. İkisinde de ALES ve yabancı dil yeterlilik şartı aranır ve bitirilmesi için tez yazılması istenir.

Tezli İşletme Yüksek Lisans Programı Süresi Ne Kadardır?

Türkiye’de işletme yüksek lisans programı olarak geçen fakat; yaygın olarak MBA olarak bilinen programın eğitim süresi 2 yıldır. Tezli işletme yüksek lisans süresi bittikten sonra, öğrenci mezun olamamışsa, ek ücretler ödeyerek okulunu devam ettirebilir.

Tezsiz İşletme Yüksek Lisans Programı Nedir?
Çoğunlukla yönetici formasyonu almak için iş adamları tarafından tercih edilen, tezsiz MBA yani tezsiz işletme yüksek lisansıdır. Programa başvurmak için ALES’e girmenize gerek yoktur. Gerekli şartlar, minimum 2.00 ortalamalı lisans diploması ve İngilizce yeterlilik belgesidir.

Tezsiz İşletme Yüksek Lisansı Süresi Kaç Yıl?

Tezsiz MBA olarak bilinen, tezsiz işletme yüksek lisansı programının süresi, normal bir tezsiz yüksek lisans programından farklı olarak 3 yarıyıldır.

İşletme Yüksek Lisansı Ücretleri Ne Kadardır?

İşletme yüksek lisansı için ödenmesi gereken ücret ortalama olarak 12.000-13.000 dolardır. Bu ücretler kurumdan kuruma değişkenlik gösterip, 77.000 euroya kadar çıkabilir.

Kaynak: www.kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir