Gündem

Online siparişler arttı, corona virüsü motorlu kuryeleri etkiledi!

Türkiye’de artan corona virüsü vakaları vatandaşların online siparişlere yönelmesine neden oldu. Özellikle şirketlerin Home Office (evden çalışma) sistemine geçmesi ile özellikle yemek siparişlerinde artış yaşandı. Bu artış motorlu kuryeleri ve ödeme yöntemlerini de etkiledi.

Corona virüsü Türkiye’de hayatın akışında değişikliklere neden oldu. Virüsün hızlı bulaşma özelliği nedeniyle bir çok kurum evden çalışma sistemini devreye soktu. Evden çalışan ve dışarı çıkmak istemeyen vatandaşların online siparişleri arttırması motorlu kuryeleri ve ödeme şekillerini de etkiledi. Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Mustafa Özdemir konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İnsanların evde durması sebebiyle insanlar e-ticaret siteleri, sanal market kuryeleri yoğunluk yaşıyor. Ödeme kısımlarında online ödemeler başladı. Elden para vermiyor, havale ya da pos cihazları ile ödemeler yapıyorlar.” Dedi.

Müşteriler siparişi kapıya astırıyor

Özdemir müşterilerin online ödeme yapmayı tercih ettiğini bildirdiği açıklamasında, siparişleri kendilerinin almadığını ve kapıya astırdıklarını bildirdi. Özdemir açıklamasında, “Biz motosikletli kuryeler sürekli buff kullanıyoruz. Riski en aza indirmek amacıyla internet üzerinden alışveriş yaptıkları için ödemeyi bu kanallardan yapıyorlar. Sipariş verdikleri zaman kendileri direkt almıyor, kapıya astırıyor, ödemeyi internet üzerinden yapıyor. Ev sahibinin siparişi aldıktan sonra kapıyı silmesi gerekiyor. Aldığı poşetleri hijyenik olarak boşaltması gerekiyor. Burada öncelik evin içinde barınan kişilerde. Dışarıdaki insan kendini ne kadar korursa korusun açık havada ve virüsün ona bulaşma olasılığı daha yüksek” ifadelerini kullandı.

Motorlu Kurye Serkan Ziya Karaca ise işlerinin etkilendiğini, şuan hiç nakit almadığını ve firmaların havele yapacağını bildirdiğini söyledi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir