Gündem

Osman Kavala Tutuklandı ! Osman Kavala Neden Tutuklandı ?

Osman Kavala Gezi Parkı Davasındaki beraat kararı sonrası hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı. Ayrıca yeni bir gelişme kapsamında Osman Kavala'nın tutuklandığı belirtildi.

Bilindiği gibi Osman Kavala Gezi Parkı Davasındaki beraat kararı sonrası hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında yeniden gözaltına alınmış ve tutuklama talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Mahkeme tarafından Kavala’nın tutuklandığı ifade edildi.

BERAAT KARARI VERİLDİ

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi Parkı odaklı olaylara ilişkin 16 sanığın yargılandığı davayı karara bağlamış, aralarında Osman Kavala’nın da bulunduğu 9 sanığın beraatine karar verilmişti.

Sanıklar şu suçlardan yargılanıyorlardı:

“cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs”,

“mala zarar verme”, “nitelik yağma”,

“tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi”,

“kasten yaralama”,

“ağırlaştırılmış yaralama” ve “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet”

Osman Kavala Tutuklandı
Osman Kavala Tutuklandı

KAVALA NEDEN TUTUKLANDI?

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararın ardından Osman  Kavala ‘nın tutuklanmasına ilişkin açıklamada  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılı bir açıklama yapılmıştı ve şu ifadelere yer verilmişti:

“Anılan kararın bozulması talebiyle ilgili mahkemeye süre tutum dilekçesi verilmiş olup, kararın gerekçesinin yazılmasını müteakip, Cumhuriyet Başsavcılığımızca istinaf kanun yoluna başvurulacaktır. Yargılama sonucunda tahliyesine karar verilen sanık Osman Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Başsavcılığımızca yürütülen bir başka soruşturma kapsamında, TCK’nın 309. maddesi uyarınca Anayasal Düzeni Bozmaya Teşebbüs suçundan ayrıca gözaltı kararı verilmiştir”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir