Eğitim

ÖSYM 2020 DGS Sınav ve Başvuru Tarihi Belli Oldu

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından uygulanan Dikey Geçiş Sınavı için başvuru tarihi belli oldu. Peki ÖSYM sınav takvimine göre DGS hangi tarihte yapılacak?

Yüksek Öğrenim kurumlarında 2 yıllık meslek yüksek okulu mezun durumunda olan mezun olan öğrenciler 4 yıllık bölüme geçmek istediklerinde Dikey Geçiş Sınavına katılmak ve sınavdan başarılı olmak zorundalardır. Söz konusu sınav Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından uygulanmaktadır. Peki DGS hangi tarihte uygulanacaktır? DGS için adaylar başvurularını hangi tarihler arasında yapacak?

BAŞVURU VE SINAV TARİHLERİ

Binlerce adayın katılacak olduğu DGS için başvurular Haziran ayında alınacak. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin sınav takvimine göre DGS 81 il genelinde 9 Ağustos’ta uygulanacak. Sınava başvurular ise 9 Haziran’da başlayacak ve 17 Haziran’da sona erecektir. Başvuru yapacak olan adaylar ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemine T. C. Kimlik Numaraları ve ÖSYM şifreleri ile giriş yaparak gerçekleştireceklerdir.

SINAV BAŞVURU ÜCRETİ

DGS başvuru ücreti 120 TL olacaktır. Geç başvuru ücreti ise 180 TL olacaktır. Peki DGS’ye kimler katılabilir? 2 yıllık MYO bölümü Açıköğretim, Örgün Öğretim mezunu olanlar, 2019-2020 eğitim ve öğretim döneminde mezun durumunda olanlar gerçekleştirilecek olan sınava katılabiliyorlar. Bu bağlamda sıra 2 yıllık akademik eğitimini 4 yıla tamamlamak isteyen öğrenciler sınava katılıyor.

İlgili Makaleler