Gündem

ÖSYM Başkanı Sınav İçin Tedbirleri Açıkladı: Maske ve Dezenfektan Dağıtılacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, en son alınan karara göre tarihleri öne çekilen sınavlarda ön planda tutulacak önlemlerden bahsetti ve öğrencilere dağıtılacak maske ve dezenfektanı da ekledi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Covid-19 salgını sebebiyle sınav sırasında uygulanacak tedbirleri aktardı. Aygün, sınava gireceklere maske ve dezenfektan takviyesi yapılacağı ve sınav sırasında sınıfların havalandırılacağını kaydetti.

BİLİM KURULU’NUN TAVSİYELERİNE UYACAĞIZ

ÖSYM Başkanı Aygün’ün açıklamaları ise şu şekilde:

“Sınav süresinde takılıp takılmayacağı ve diğer adımlar için Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun karar ve tavsiyelerini dikkate almak zorundayız. Her koşulda adaylara görevlilerimiz tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacaktır. İsteyen adaylar kendi maskeleriyle de sınava girebilecekler. Sınavda takmaları gerekirse kendilerini daha rahat hissettikleri maskeleri kullanabilirler. Dezenfektanını yanlarında getirebilecekler. Salonlar ise sınav süresince havalandırılacaktır. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında kimse okul bahçelerine alınmayacaktır.”

SINAV YERLERİNE ULAŞIM NASIL SAĞLANACAK?

Aygün, sınav günü sağlanacak ulaşım hakkında ise ” İllerde rektörlerimizin başkanlığında, ilçelerde ise kaymakamlarımızın başkanlığında koordinasyon kurulları oluşturuldu. Bu kurullarda belediyeler, valilikler, kaymakamlıklar, milli eğitim müdürlükleri, jandarma komutanlıkları ile ÖSYM sınav koordinatörümüzün koordinasyonunda o il ve ilçede sınavın sorunsuz bir şekilde uygulanması, adayların rahat bir şekilde sınav binalarına ulaşması için gerekli tüm tedbirler alınacaktır. Toplu ulaşım araçlarının daha sık düzenlenmesi sağlanacaktır. Belediyelerimiz de geçtiğimiz yıllarda adaylarımızın sınav binalarına ulaşımlarını ücretsiz olarak sağlamıştır. Bu yıl da desteklerini göstereceklerdir. Desteklerinden dolayı tüm paydaş kurumlarımıza da bu vesileyle teşekkür ediyorum. Engelli adaylarımız ayrıca bu konuda belediyelerden yardım ve destek isteyebileceklerdir.” diye konuştu.

SINAV SIRASINDA SOSYAL MESAFE GÖZETİLECEK

Konuşmasını ise şöyle noktaladı:

“Tüm kurumlarımızın ve paydaşlarımızın katkı ve destekleriyle sınavlarımızın sorunsuz bir şekilde gerçekleşeceğine inanıyorum. Bilim Kurulu’nun ve Sağlık Bakanlığımızın görüş ve önerileri doğrultusunda gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Sınav salonlarında oturma düzenleri sosyal mesafe mümkün olduğunca gözetilerek oluşturulacaktır. Salon kapasitesine oranla sınıflarda bulunan aday sayısı geçen yıllara göre daha az olacak.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler