Eğitim

ÖSYM duyurdu: Artık para vermeden yapılacak!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınavlara başvuruda bulunan öğrencilerin 6 ay geçerli olan fotoğraflarının güncelleme işlemini kendilerinin yapabileceğini duyurdu. Böyle öğrenciler artık para vermeden güncelleme işlemlerini yapmış olacaklar.

ÖSYM sisteminde kayıtlı olan öğrencilerin fotoğrafları sistemde 6 ay geçerli bu nedenle öğrencilerin sınavlara başvurularda fotoğraf güncellemeleri gerekiyordu. Güncelleme işlemleri için ÖSYM merkezlerine giden öğrenciler bu işlem için ücret ödüyorlardı. ÖSYM tarafından yapılan yeni açıklama ile beraber ise öğrencilerin artık güncellemeleri kendilerinin yapabileceği öğrenildi.

Başvuru merkezine gitmeye gerek yok

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün konuya ilişkin olarak resmi twitter hesabından açıklamada bulundu. Aygün tarafından yapılan açıklamalarda, “Artık adaylarımız ÖSYM Başvuru Merkezlerine gitmeden fotoğraflarını kendileri güncelleyebilecekler. T.C. Kimlik Kartı bulunan fakat sistemimizde güncel fotoğrafı olmayan adaylarımız fotoğraf güncelleme işlemleri için artık başvuru merkezlerine gitmeden fotoğraf güncelleme işlemlerini ve sınav başvurularını Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden gerçekleştirebilecekler. Bu durumdaki adaylarımızın fotoğrafları sınavlara başvuruları esnasında T.C. Kimlik Kartlarındaki fotoğraflarıyla otomatik olarak güncellenecektir.” İfadeleri kullanıldı.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde Güncel Fotoğrafı Olmayan Adayların T.C. Kimlik Kartlarındaki Fotoğraflarıyla Sınavlara Başvuru Yapabilmeleri

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylardan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki (AİS) fotoğrafı güncel olmayanlar, fotoğraf güncellenmesi için başvuru merkezlerine gitmeden sınavlara başvurularını yapabileceklerdir. Bu durumdaki adayların ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki fotoğrafları, sınava başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarındaki fotoğraflarıyla otomatik olarak güncellenecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını henüz edinmemiş adaylar ise ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde bulunan geçerlilik süresi dolan fotoğraflarını, başvuru merkezleri aracılığıyla güncelleyebilecekleri gibi Nüfus Müdürlüklerinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarını edindikleri takdirde sistemdeki fotoğraflarını Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarındaki fotoğraflarıyla güncelleyebileceklerdir.

İlgili Makaleler