Eğitim

ÖSYM’den Çok Önemli YKS Açıklaması

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof.Dr. Halis Aygün YKS hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Halis Aygün açıklamalarında YKS'ye başvuran adayların 29 bin 603'ünün sınav yerlerinin talepleri üzerine değiştirildiğini belirtti.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün çok önemli açıklamalarda bulunarak YKS hakkında değerlendirmelerde bulundu. Halis Aygün açıklamalarında ÖSYM olarak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2020-MSÜ) başvuranlardan, atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyenlerin, taleplerinin 29 Mayıs’ta alındığını vurguladı.

Ayrıca ÖSYM Başkanı Aygün açıklamalarının devamında adayların atamalarının, ilgili sınava başvurularında birinci sırada tercih ettikleri sınav merkezlerine yapıldığını ifade etti. Bununla birlikte Halis Aygün açıklamalarında YKS’ye başvuru yapan 2 milyon 437 bin 119 adaydan 29 bin 603’ünün sınav yerlerinin talepleri üzerine değiştirildiğini vurguladı.

TALEPLER YERİNE GETİRİLDİ

Konu hakkında Halis Aygün açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı bir ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyen adayların sınav merkezi değişiklik talepleri, 29 Mayıs’ta alındı. Bu kapsamda YKS’ye başvuru yapan 2 milyon 437 bin 119 adayımızdan 29 bin 603’ünün sınav yerleri, talepleri üzerine değiştirildi. Aynı durumdaki 6 bin 250 MSÜ adayının da sınav merkezi değişiklik talepleri yerine getirildi.”

3 BİN 894 ADAY SINAVA GİRME HAKKI KAZANDI

YKS’ye kaydını yapan ancak sınavı başvuru işlemlerinde hatalı veya eksik işlem yapmaları nedeniyle başvurularını tamamlayamayan adaylar için de 4 Haziran’da yeni imkan sağlandığını belirten Halis Aygün şöyle konuştu:

“Bu kapsamda 4 Haziran’da hatalı işlemleri nedeniyle başvurularını tamamlayamayan adaylara yönelik verilen yeni imkanla birlikte 3 bin 894 aday, YKS’ye girme hakkı elde etti.”

İlgili Makaleler