Eğitim

ÖSYM’den YKS’ye Girecek Adaylara Kritik Uyarı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün hafta sonu uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavına ilişkin değrelendirmelerde bulunarak sınava katılacak olan adaylara uyarı yaptı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün YKS hakkında açıklamalarda bulundu ve adaylara çeşitli uyarılarda bulundu. Halis Aygün açıklamalarını sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdi.

Halis Aygün açıklamalarında YSK’nin 3 oturumda yapılacağını hatırlatarak adaylara Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 120 soru için 165 dakika, Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) 160 soru için 180 dakika, Yabancı Dil Testi’nde (YDT) 80 soru için 120 dakika süre verileceğini vurguladı.

GÖREVLİLER DIŞINDA KİMSE ALINMAYACAK

Açıklamalarında sınav binalarının detaylı olarak temizleneceğini ve dezenfekte edileceğini ifade eden Halis Aygün bina önlerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için sınava en fazla adayın 1 yakını ile gelmesini istedi. Ayrıca Aygün “Sınav binalarının bahçelerine adaylar ve görevliler dışında hiç kimse alınmayacaktır.” dedi.

Sınav binasına girişte, bina içerisinde ve sınav binasından çıkışta adayların sosyal mesafeyi korumaları için görevlilerce yönlendirme yapılacağını vurgulayan Prof. Dr. Aygün, bina girişinde adayların ellerine dezenfektan uygulanacağını, adaylara maske ve el dezenfektanı dağıtılacağını aktardı.

ÖĞRENCİLER MASKELERİ İLE SINAVA GİREBİLECEK

Konu ile ilgili olarak ÖSYM Başkanı Aygün adayların kendi maskeleri, siperlikleri ve el dezenfektanlarıyla sınava girebileceğini vurguladı ve açıklamalarına şöyle devam etti:

“Sınav görevlilerimiz lateks eldiven kullanacaktır. Adaylar sınav salonlarına geçip sıralarına oturduktan sonra sınav süresince maskelerini çıkarabilecektir. Ancak sınav görevlilerimiz maskelerini çıkarmayacaktır.

Sınava giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi olmadan sınava giremeyeceğinizi unutmayınız. Adaylar, sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra, öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır. Detaylı bilgi için //osym.gov.tr sitemizden 2020-YKS Kılavuzu’nu dikkatlice okuyunuz. Sorularınız için 444 OSYM (6796) Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz.”

İlgili Makaleler