Gündem

Otel ve Restoranlar Ne Zaman Açılacak? İşte O Tarih Belli Oldu

Covid-19 salgınından oldukça olumsuz etkilenen turizm ve yeme içme sektörünün tekrar hayata dönmesi işletmeciler tarafından heyecanla bekleniyor. Haftaya duyurulacak hijyen genelgesini tamamen karşılayan otel ve restoranlar 27 Mayıs'tan itibaren tekrar faaliyete geçebilecek.

Covid-19 salgını sebebiyle faaliyetleri durduran otel ve restoranlar, tekrar hizmet vermek için hazırlıklarına başladı. Normalleşme süreci kapsamında her sektöre uygun hijyen kuralları belirleniyor ve bu doğrultuda, otel ve restoranlar için de şartların yer aldığı bir genelge oluşturuldu.

Haftaya duyurulması beklenen genelgeye tamamen uyan otel ve restoranlar, 27 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek. Bu doğrultuda, 21 Mart’tan bu yana faaliyet gösteremeyen 100 bini aşkın restoran, yeniden işlerine dönebilecekler.

İŞLETMELERE DENETLEMELER SONUCUNDA SERTİFİKA VERİLECEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hijyen kurallarına uygunluğu denetlemek üzere bir belge oluşturdu ve belgeyi küresel ölçekte gösterebilmek için Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı’nı oluşturdu. Yeme içme sektörüne denetlemeler sonucu verilecek bu belge, bakanlığın resmi sitesinde paylaşılacak.

Sertifika almak isteyen işletmelerin uyması gereken kurallar:

“Masalar arası en az 1.5 metre, sandalyeler arasında ise 60 cm mesafe bırakılacak. Yemek masaları ve mobilyaları, masa üstü ekipmanlar her müşterinin ardından alkol bazlı ürünler ile temizlenecek. Masa üzerinde tek kullanımlık tuzluk, biberlik, peçetelik yer alacak. Mutfaklar temizlik protokolüne sahip olacak düzenli kayıt altına alınacak. Gıda girdi kabul, hazırlık, işleme ve servis-sunum proses basamaklarına istinaden uygulanması gereken gıda güvenliği gereklilikleri tanımlanacak. Her gün numuneler alınacak ve incelenecek. Personele koruyucu kıyafet verilecek ve her gün ateşi ölçülecek.”

BİR NİYET MEKTUBU HAZIRLADIK

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Covid-19 salgını sebebiyle duran turizm sektörünü normalleşme sürecinde canlandırmak üzere oluşturulan aşamaları dile getirdi. Ersoy, “Dışişleri Bakanımızla bir niyet mektubu hazırladık, bu niyet mektubunda bir davet içeriyor. O ülkenin vatandaşına yurt dışına çıkış izni verecek olan ilgili kurumlara gönderiyoruz bu mektubu. Sağlık altyapımızın detaylarını yazdık, hastane kapasitelerimizi yazdık, ambulans sayılarımız, ventilatör sayılarımız. Bu mektubu bütün ülkelere bu sabahtan itibaren gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler