Gündem

Oteller ne zaman açılacak? Bakan Ersoy’dan önemli açıklama!

Corona virüsü salgını nedeniyle kapatılan otellerin yaz sezonunun başlaması ile birlikte ne zaman açılacağı merak ediliyor. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “oteller ne zaman açılacak?” sorusu üzerine önemli açıklamalar yaptı. Ersoy, Türkiye’ye turist gönderen ülkelere mektup gönderileceğini ve “Biz hazırız.” Mesajı verileceğini ifade etti.

Türkiye’de corona virüsü salgınında ‘kontrollü sosyal hayat’ dönemine başladı. Yavaş yavaş işletmelerin açılma planlarının ortaya çıkması ile birlikte, vatandaşlar tarafından Corona virüsü salgını nedeniyle kapatılan otellerin birlikte ne zaman açılacağı merak ediliyor. Yaz sezonunun gelmesi ile birlikte müşterileri için çeşitli hazırlıklara başladıkları öğrenilen oteller için Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, önemli açıklamalarda bulundu. Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamalarına köşesinde yer verdi.

İşte Türkiye’nin Turizm Planları

Havaalanlarında, otellerde, restoranlarda, plajlarda alınan önlemler.

Bütün turizm merkezlerindeki hastanelerin yatak, yoğum bakım, solunum cihazı sayıları…

Ambulans, ambulans uçak ve helikopter sayıları.

Bildiğim kadarı ile böyle bir şey dünya turizm tarihinde ilk defa oluyor.

DIŞİŞLERİ BÜYÜK TELEFON DİPLOMASİSİNE BAŞLIYOR

Türkiye’nin turist gönderen ülkelere niyet mektubu gönderileceğini ve “Biz hazırız” mesajı vereceğini söyleyen Ersoy “Niyet mektubunu vermemizden sonra Dışişleri Bakanlığımız ve dış temsilcilerimiz tarihimizin en büyük telefon diplomasisine başlıyor. Bütün ülkelerdeki muhataplara telefon edilerek niyet mektubundaki maddeler anlatılacak.” Dedi.

SOSYAL MESAFE 1.5 METRE OLARAK BELİRLENDİ

Otel ve restoranlarda sosyal mesafe masalar ve koltuklar arası 1.5 metre olarak belirlendi. Ama mesela aynı aile bir masaya oturunca mesafe 60 santim olacak.

Otel lobilerindeki koltukların arası, havaalanı ve yemek kuyruklarında sosyal mesafe 1.5 metre olacak.
Plaj şezlongları için de aynı uzaklık konacak.

GELEN HER YOLCUYA SINIRDA COVİD-19 TESTİ UYGULANACAK

Sağlık Bakanlığı, haziran ayı başında Antalya’dan başlamak üzere bütün havalimanlarında, Kapıkule ve İpsala’da korona test istasyonları kuracak ve gelen her yolcuya test uygulanacak. Sonucu 5-6 saat içinde alınacak.

Gelen yolcunun Türkiye’deki adresi belli olduğu için gerektiğinde anında müdahale edilecek.
Testler pasaporttan geçişten önce uygulanacak. En fazla 2-3 dakika sürecek ve yığılmalara yol açmayacak.

ÖNCE KÜÇÜK OTELLERİN AÇILMASI BEKLENİYOR

Biz başından beri otelleri kapatmadık. Kendileri kapanma kararı aldı. Açılış önce iç turizmle başlayacak. Çünkü dış turizm sadece bize bağlı bir şey değil. Orijin ülkenin de izin vermesi gerekiyor.

Bu durumda önce küçük otellerin açılması beklenebilir. Bu yıl turizm mevsiminin aralık ayına kadar uzamasını bekliyoruz.

Bakan Ersoy’un planı Cuma günü açıklayacağı öğrenildi.

 

İlgili Makaleler