EkonomiGündem

Otobüs Biletlerine Yeni Düzenleme: “Baz Fiyat” Uygulamasına Geçiliyor

Covid-19 salgınını bir an önce kontrol altına almak için düzenlenen tedbirler nedeniyle yolcu sayısında azalma yaşayan otobüs şirketlerinin biletlere yapabileceği fahiş zammı engellemek için "baz" fiyat düzenlemesi getirilecek.

Covid-19 salgını ile mücadele süresince yolcu sayısında ciddi azalma yaşayan otobüs şirketlerinin yapabileceği fahiş zamları engellemek adına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, daha önce başlattığı tavan fiyat düzenlemesini yeni bir uygulamayla kapsamını daha da genişletiyor.

Buna yönelik oluşturulan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan yeni düzenlemeyle, otobüs firmalarının “baz” fiyat uygulamasına geçmesini hedefliyor.

EN UZAK İKİ ŞEHRİN MESAFESİNE GÖRE HESAPLANACAK

Bir yandan şirketlerin zor durumda kalmaması, bir yandan da vatandaşa fahiş fiyat sunulmaması için yapılan düzenlemeyle en uzak iki şehrin arasındaki mesafeye göre fiyat hesaplanacak.

Örnek olarak, İstanbul-Van arasına biçilen fiyat olarak 200 ile 250 TL arasında bir bilet fiyatı alınacak ve yüzde 100 artırılarak, kilometreye bölünecek ve böylelikle bir baz fiyata ulaşılacak.

BÜTÜN ŞEHİRLERDE UYGULANACAK

Resmi Gazete’de yayımlanarak paylaşılacak kilometre başı baz fiyat uygulaması, tüm şehirler arası yolculuklarda kullanılacak ve otobüs şirketleri bu belirlenen fiyatların üzerinde bilet satamayacak.

Bu düzenlemenin yalnızca Covid-19 salgını döneminde aktif olacağı ve salgın bitiminde yürürlükten kaldırılacağı aktarıldı.

Bakan Adil Karaismailoğlu, geçen hafta karayolu taşımacılığına yüzde 50 indirim getirerek, “Bu süreçte kimse vatandaşlarımız üzerinden haksız kazanç elde edemez” şeklinde konuşmuştu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler