Gündem

Otobüsle Seyahat Hakkında Bakanlıktan Yeni Karar ! İşte Getirilen Kurallar

Otobüs ile seyahat hakkında yeni kararlar alındı. Bu kararlara göre otobüslerde sıcak ikram verilmeyecek ikramlar ambalajlı olacak, yetki belgelerine ücretsiz 6 ay ek süre verildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından konu hakkında açıklama yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, karayolu taşıma yönetmeliğine yönelik biz dizi yeni kararlar yayınladı. Bu yeni kararlar kapsamındaki yeni yönetmelikle geçerli olan yetki belgelerinin ilk yenilenme sürecinde taşımacılara ücretsiz 6 aylık ek süre verildi. Bu konuya ilişkin yönetmelik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik değişikliği ile corona virüsü ile mücadeledeki normalleşme sürecinde, yolculara sıcak ikram yapılmaması, ikram edilen yiyecek ve içeceklerin ‘ambalajlı’ olması şartı getirildi.

YETKİ BELGELERİ 6 AY UZATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise getirilen yeni tedbirler hakkında açıklama yapıldı. Söz konusu açıklama Bakan Karaismailoğlu “Bakanlık olarak, salgınla mücadele sürecimizde tedbiri elden bırakmıyoruz. Bunun yanında da karayollarımızda taşımacılık hizmeti veren firmalara desteğimizi sürdürüyoruz. Yayınladığımız yönetmelik değişikliği ile, karayolunda faaliyet gösteren taşımacıların yetki belgelerini ilk yenilenme sürecinde ücretsiz olarak 6 ay uzattık” ifadelerini kullandı.

“YOLCULAR VE İŞLETMELERİN SAĞLIĞI İÇİN”

Bununla birlikte Bakan Karaismailoğlu yönetmelik değişikliği ile, otobüslerde yolculara verilen yiyecek ve içeceklerin mutlaka ambalajlı olması ve soğuk olarak ikram edilmesi gerektiğini vurguladı ve şöyle devam etti:

“Otobüslerdeki ikramların gıda mevzuatına uygun olması, ikram süreçlerinin de Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun yönergelerine tam uyum sağlanması konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Tüm bu tedbirlerimizi yolcularımız ve işletmelerimizin sağlığı için yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, temizlik, maske ve mesafe kuralına tam uyum sağlamak, salgınla mücadele başarımızı artıracaktır.”

GIPTA İLE BAKILACAK ÜLKE TÜRKİYE

Açıklamalarının devamında küresEl salgına karşı Türkiye’ninverilen milli mücadelede tüm dünyada başarılı süreç yönetimi ile adından söz ettirdiğini vurguladı ve şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da izlenecek olan yol haritası ile öncü ve gıpta ile takip edilen ülke olmaya devam edeceğini belirterek sözlerini sonlandırdı.

İlgili Makaleler