Ekonomi

Otomobil almak isteyenler dikkat! İkinci el araç fiyatlarının artma sebebi belli oldu!

2020 yılında ikinci el otomobil fiyatlarının sürekli artış göstermesi üzerine Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık açıklama yaptı. Yanık açıklamasında internet üzerinden yapılan araba satışlarının piyasayı yanılttığını söyledi.

Araç almak isteyen vatandaşlar daha uygun düşüncesiyle ikinci el araçlara yöneliyorlar. Ancak ikinci el araçlar 2020 yılında geçtiğimiz seneye göre bariz artış yaşadı. Neden fiyatların arttığını anlamaya çalışan vatandaşlar için Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık açıklama yaptı. Yanık yaptığı açıklamada, internet üzerinden satış yapmak isteyen vatandaşların ya satılırsa düşüncesiyle araç değerinin 10-15 bin TL üzerinde ilana verdiğini ve bununda piyasayı yanılttığını söyledi.

Ya satılırsa düşüncesi piyasayı yanıltıyor

Yanık bu konudaki görüşlerini “2020 yılında arabalar pahalı bir şekilde sezona başladı. 2020’de ikinci el fiyatların artışı sorulmakta. Buna mantıklı bir açıklama yapamıyoruz. Çünkü Türkiye’de beklenen ekonomik artış olmadı. Memurlara yapılan zamlar belli. Sıfır araba fiyatları belli. Ama ikinci el oto fiyatları artmaya devam etti. Bizim yaptığımız araştırma ve tespitler özellikle internet üzerinden arabalarını satışa sunan insanların diğer araç ilanlarına bakarak ciddi anlamda ’satılırsa’ düşüncesiyle üzerine 10-15 bin lira gibi rakamlar eklemesi. İlan sitelerine yeni bir özellik geldi. ’Arabaların bilgilerini girin, size ortalama fiyat verelim’ denilmekte. O site, minimum ve maksimum olarak yazılan araçların fiyatlarını alıp ortalamasını vermekte. Bu da piyasayı yanıltmaktadır. Dolayısıyla fiyatların da artmasına sebep olmaktadır” şeklinde belirtti.

Piyasa gerilmeye başladı

Herkesin kafasına göre fiyat belirlemesinin piyasayı germeye başladığını belirten Yanık, “Motoru, yürüyeni, değişeni, kaportası gibi özelliklerine bakarak araçların ikinci el fiyatını belirliyoruz. Dolayısıyla internet sitelerinde bu şekilde fiyat belirlenmediği için, herkes kendi kafasına göre, emsallerini örnek alarak verdiğinden dolayı bu fiyat artışı maalesef piyasayı germeye başladı. Geçtiğimiz yıl, odamıza 53 bin liraya 2016 model bir araç aldık. Şu anda aynı araç aynı kilometrede 73 bin lira. Aradan bir yıl geçmeden 20 bin liralık bir fark ortaya çıktı. Fiyat artışının sebebi, internet sitelerindeki insanların birbirlerine bakarak yazmış oldukları fiyatlardan dolayı meydana geliyor. Piyasada mantıklı arabaların gerçek değerlerini veren yine galerici esnafı, internetten daha ucuz fiyata araba satmakta. Ama biz de buna nereye kadar dayanacağız bilmiyoruz. Günden güne sermayemiz erimekte” ifadelerini kullandı.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir