Ekonomi

Otomobil Sahibi Olmak İsteyenlere Müjde! O İsimden Çok Önemli Fiyat Açıklaması!

Döviz fiyatlarında yaşanan artış ile birlikte zam açıklamaları peş peşe gelmeye devam ediyor. Fiyatlar cep yakmaya devam ederken öte yandan döviz cephesinde yaşanan düşüş ile birlikte vatandaş otomobil fiyatlarında son durumu araştırmaya başladı. Otomobil fiyatlarına ilişkin Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ali Bilaloğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Fiyatlar Yakında Düşecek!

Dövizde yaşanan düşüşün ardından vatandaşın gözü fiyat etiketlerine çevrildi. Özellikle araç sahibi olmak isteyen binlerce vatandaş, otomobil fiyatlarını araştırmaya başladı. Ali Bilaloğlu fiyatlara ilişkin; “Döviz kurları yüzde 20-30 oranında artarken otomobil fiyatları aynı oranda artmıyorsa, döviz kurları gerilerken de fiyatların aynı oranda düşmeyeceği aşikar.” ifadelerinde bulundu.

Bilaloğlu, ‘İster üretici olun ister ithalatçı, otomotiv sektörü döviz kurlarına doğrudan endekslidir. İthalatçılar yüzde 100 dövize endekslidir, üreticiler de yerlilik oranı kadar dövizden bağımsızdır. Bundan dolayı, döviz kurları artarken, her marka kendi stratejisi ve stok durumuna göre modelleri içinde farklı fiyat politikaları uygular’ dedi.

Son aylarda markaların fiyatlarını dövizdeki artışın altında artırdığını kaydeden Bilaloğlu, ‘Hiç bir markanın dövizdeki artışı doğrudan fiyatlarına yansıtmadığını görüyoruz. Eğer, bu olsaydı satışlar anında dururdu. Döviz düşerken de, markalar kendi stok politikasına fiyatları indirecektir. Bunun farklı yöntemleri var. Liste fiyatında indirim ve kampanya gibi. Döviz kurları yüzde 20-30 oranında artarken otomobil fiyatları aynı oranda artmıyorsa, döviz kurları gerilerken de fiyatların aynı oranda düşmeyeceği aşikar’ ifadelerini kullandı. Bu açıklamaya göre yakın zamanda milyonlarca vatandaşın beklediği indirimin yapılacağı ancak vatandaşı tatmin etmeyeceği gündeme geldi. Bu bağlamda fiyatların ne zaman ve kaç TL ineceği ise henüz bir netlik kazanmadı.

İlgili Makaleler