Ekonomi

Otomotivde ÖTV indirimi olacak mı?

Türkiye’de kamu bankaları tarafından vatandaşlara uygun finansmanlı taşıt kredisi veriliyor. Bu nedenle internet sayfaları üzerinde vatandaşlar tarafından ÖTV indirimi hakkında araştırmalar yapılıyor. Peki, ÖTV beklentisi gerçeği yansıtıyor mu? Otomotivde ÖTV indirimi olacak mı? OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu cevapladı

Corona virüsü sonrası normalleşme döneminde kamu bankaları vatandaşlara kampanyalarını açıkladı. Bu kapsamda uygun finansmanlı konut, taşıt, eşya ve tatil kredileri verilecek. Bu nedenle vatandaşlar 2020 yılı içerisinde otomotive ÖTV indirimi gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu ÖTV beklentisi hakkında açıklamalarda bulundu.

ÖTV indirimi beklenmiyor

Şahsuvaroğlu tarafından yapılan açıklamalarda, “Son dönemde birçok mecradan bize ÖTV indirimi olacak ÖTV indirimi geliyor diye bir enformasyon ulaşıyor. Bu doğru bir enformasyon değil. Özellikle şu anda satışların hareketli olduğu dönemde biz Yetkili Satıcılar zaten ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Bu dedikoduları çıkaranların amaçlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki ‘ÖTV indirimi’ beklemiyoruz.” İfadeleri kullanıldı.

1 Ekim tarihinden itibaren uygulanan yüzde0.49 faizli kredi kampanyasının normalde 30 Haziran’da sona ereceğini ama daha ileri bir tarihe ötelendiğini söyleyen Şahsuvaroğlu açıklamalarında, “Dolayısıyla otomotiv sektörü geçmiş aylarda pandemi nedeniyle durmaya yakın olan satışlar nihayet mayıs ayıyla birlikte harekete geçti ve şu anda haziran ayında otomotiv satışları geçen seneki haziranın üstünde kapanacak gibi bir performans gösteriyor.” Dedi.

Kamu Bankaları Taşıt Kredileri

Sıfır araçlar

Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi verilecek.

İkinci el araçlar

İkinci el binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere yüzde 0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sağlanacak. Azami 6 ay ödemesiz toplam azami 60 ay vadeli 2. el binek otomobil ve ticari taşıt kredilerinde azami limit 150 bin TL olacak. Kredi tutarı kasko değeri üzerinden öz kaynak/yabancı kaynak üzerinden hesaplanacak olup 7 yaşa kadar olan taşıtlar kredilendirilecek.

İlgili Makaleler